Pojem dumpster diving je ve světě docela rozšířený pojem. A dá se říct, že už i u nás přichází do povědomí. Dumpster diveři neboli lovci v odpadcích jsou lidé, kteří se rozhodli nepodporovat plýtvání potravinami a za svým úlovkem nechodí do supermarketů, nýbrž o kousek dál … k jejich kontejnerům.

Je to až neuvěřitelné, kolik se toho v dnešní době vyhazuje a že prakticky netknuté potraviny končí v koši. Mnohé supermarkety totiž vyhazují ovoce nebo zeleninu zcela bez vady, jen prostě nemá ten „odpovídající“ tvar nebo velikost. Také ostatní potraviny po minimální spotřebě končí v kontejneru, i když jsou ještě stále poživatelné. Nepleťte si dumpster divery s bezdomovci hledajícími v koši na nádraží nedopalky cigaret, či žebrajícími o pětku na krabičák.

My jsme si pro Vás přichystali rozhovor s jednou takovou diverkou, blogerkou a vegankou Dewii, která nám prozradila, jak takový dumpster diving (dále DD) vypadá.

Ahoj Dewi, kolik let už jsi veganka? Myslíš si, že veganství a DD spolu souvisí?
Zdravím, vegansky se stravuji teprve necelé dva roky (od října roku 2012). Předtím jsem byla přes dva roky vegetariánka. Ten druhý rok vegetariánství jsem pozvolna přecházela na veganství.

Setkala ses s nepochopením nebo odsuzovaním ze strany okolí nebo přátel?
Paradoxně u vegetariánství ano, ale s veganstvím jakoby okolí pochopilo, že já prostě nebudu jíst jako běžný člověk. S nějakým větším nepochopením jsem se nesetkala, alespoň u rodiny a blízkého okolí ne.

Jak ses k DD dostala?
Znala jsem pár veganů z města, ze kterého pocházím, kteří dumpsterují. Jeden z nich mě i začal brát s sebou a zaučil mě.

Jaký byl tvůj první úlovek?
První úlovek byl úžasný! Pamatuji si, že jsem si domů nesla plný batoh a sportovní tašku (samozřejmě se to ale muselo protřídit, takže něco skončilo v koši). Našli jsme hlavně zeleninu a ovoce, z čehož jsem měla strašnou radost.  Na Instagramu mám I fotku, jak konkrétně můj první úlovek vypadal – http://instagram.com/p/fNk0r2iX8G/

Co všechno se dá v takovém kontejneru najít?
Nejčastěji právě zelenina a ovoce – stačí, aby jedna mandarinka z balení byla jakýmkoliv způsobem znehodnocená a celé balení letí do koše. Pak spousta pečiva – nejen obyčejné chleby, ale i nejrůznější houstičky, bagety, donuty, koláče, koblihy… Zkrátka všechno, co se neprodá.

Myslíš si, že jsi čtenáře svého blogu inspirovala k zamyšlení se nad současným plýtváním potravin?
Jelikož mi psalo dost lidí o radu ohledně DD, tak věřím, že ano. Pamatuji si, že jsem byla trochu nesvá s vložením článku o dumpsteru na blog, protože jsem čekala vlnu negativních komentářů. Opak byl pravdou a pro mě to bylo neskutečně super překvapení. Nikdy bych nečekala, že budou lidé dumpsteru tak nakloněni.

Stalo se ti během lovení, že tě někdo chytil nebo dokonce volal policii?
Známým se to stalo, dokonce dostali i pokutu, jelikož nešlo o volně přístupné kontejnery. Mně se zatím nic podobného nestalo.

V zahraničí existují kontejnery s jídlem, které se pro supermarkety „nehodí“. Dávají do centra města nebo přímo před supermarkety. Myslíš, že se něčeho podobného můžeme dočkat i u nás?
Kdyby se zrušila ta hloupá daň, kterou supermarkety musí za darování jídla platit, tak věřím, že alespoň u některých z nich bychom se toho dočkali.

Proč myslíš, že velké řetězce raději jídlo vyhodí, než aby ho darovali nejchudším?
To u nás souvisí s předchozí odpovědí – darovat jídlo se jim nevyplatí, jelikož by za to museli zaplatit daň. Nezbývá než doufat, že tuto daň zruší.

Co bys poradila těm, kteří chtějí DD vyzkoušet? Jak se na to připravit?
Najít někoho, kdo do toho půjde s nimi, jelikož ve dvou (třech,…) se to lépe táhne. Pak stačí vybrat supermarkety (mohou se zkusit zeptat na různých fórech a skupinách ohledně tipů), vzít si baterku (nebo ještě lépe čelovku, pak se lépe hledá), rukavice, batoh a dostatečně pozdě vyrazit ven (hodí se chodit déle po zavíračce, aby byla jistota, že už tam nikdo není – my většinou vyráželi po desáté večer). Na místě rychle prohledat kontejnery, co vypadá dobře, dát do batohu, zbytečně se nezdržovat a potraviny protřídit až doma.

Chtěla bys na závěr něco vzkázat čtenářům CL?
Pokud někoho z vás dumpster diving láká, určitě se nebojte a jděte do toho. A nebuďte zklamaní, pokud první lov nevyjde… Praxe dělá mistra 🙂

 

Úlovek z popelnice

Úlovek z popelnice

 

I takhle může vypadat lovení

I takhle může vypadat lovení…