Lei Melendres z Filipín se živí čmáranicemi. Přesně tak totiž zní český překlad slova doodle. Lei je ilustrátor na volné noze, kreslením doodles se živí už pět let.
Got Nothing Else To Do

Got Nothing Else To Do

Co jsou to doodles?

Jsou to kresby, které kreslíte náhodně a spontánně, abyste zabili čas nebo se kreativně vyřádili. Na Wikipedii se píše, že jde o jednoduché obrázky kreslené během toho, co je člověk zaměstnán něčím jiným. Najdete je na okrajích školních sešitů, kreslí je snící studenti, kteří během hodiny ztratili zájem. Doodles vznikají také při dlouhých telefonních hovorech, pokud má telefonující osoba po ruce papír a tužku. Populární jsou doodles zpodobňující učitele a spolužáky, slavné televizní postavy, fiktivní postavičky, krajiny, geometrické tvary, textury. Nemůžu přijít na lepší způsob popisu. Abych byl upřímný – každý, kdo udrží tužku a zvládne nakreslit figurku nebo jednoduchý tvar, vytváří doodle. Stačí jednoduché prostředky, doodle vytvoříte i větvičkou do písku.

Kreslil jsem máminou rtěnkou na zdi

Proč se věnujete zrovna těmto kresbám?

Kreslím je, abych se trochu osvěžil, kreativně se vyřádil. Doodles ale vytvářím také na zakázku, jindy jimi vyjadřuji své myšlenky, nebo je kreslím, abych sdílel svou tvořivost s publikem. Nejčastěji ale kreslím pro zábavu, opravdu miluju vytváření doodles. Věnuju se jim od té doby, co jsem se naučil správně držet tužku. Možná jsem je tvořil i předtím, voskovkami nebo máminou rtěnkou na zdi a podlahy v našem domě. Jak jsem říkal: doodle zvládne každý.
2015

2015

Svůj styl nazýváte „Infinity Mix“. Co to znamená?
Většina mých děl je kombinací různých náhodných prvků, které se pohybují od běžných věcí, které máme kolem sebe, až po imaginární příšery a věci z jiných světů, které najdete ve svých nejdivočejších a nejdivnějších snech. Používám nekonečné množství různých vzorů k propojení všech prvků své práce. Svému stylu říkám „Infinity Mix“, protože je to směs všeho a nikde není konečná hranice, která by určovala, co už do své kresby nemůžu zahrnout. Kdybych měl dost místa a inkoustu, pravděpodobně bych mohl kreslit jeden doodle do konce života a stále bych ho nepovažoval za ukončený.
Lei Melendres

Lei Melendres ve svém světě

Co považujete za svůj největší úspěch?

To, že si vydělávám na život prací, kterou miluju.

Je něco, co se snažíte svými kresbami sdělit? 
Dřív jsem si myslel, že každý prvek v mém díle je mým vlastním originálem. Ale po letech zkušeností a sledování uměleckého světa jsem zjistil, že některé ze znalostí, které jsem používal při kreslení, pocházejí odjinud. Mohlo to být dílo jiného autora, kterým jsem se inspiroval, aniž bych o tom věděl, nebo kreslený seriál či anime, které jsem viděl. Nebo třeba i nápad, který jsem našel v knize a později mě vedl při práci.
Co vás inspiruje nejvíc, komiks?
Myslím, že nejvíc mě inspiruje komiks a dílo filipínského autora Roba Chama.
Rise of the Robots

Rise of the Robots

Kreativita

Kreativita

Jin a jang

Jin a Jang

2013

2013