Michael Grab je mistrem v tvorbě instalací z perfektně vybalancovaných kamenů. Jak sám říká: „Gravitace je pouze silou, která drží věci v rovnováze.“ Pokud se zeptáte, jak celý proces probíhá, odpoví vám, že základem pro jeho instalace je schopnost najít vhodný kámen, tzv. „tripod“, jako základnu pro celé dílo. Každý kámen, který má být použit pro instalaci, je zpravidla pokrytý mnoha menšími, či většími zářezy, které mohou být použity jako stativ pro další vrstvy celého díla a zároveň umožňují instalaci rozvinout se do nejrůznějších směrů. Tím, že věnuje pozornost i nejmenším detailům každého kamene, získává schopnost zachytit při přidávání dalších dílů i ty nejmenší záchvěvy. Sám říká, že při vrcholném soustředění je schopný záchvěvy a posuvy kamenů zpozorovat v řádu milimetrů.

Některé jeho instalace mohou vyvolávat pocit, že gravitace v daném místě neexistuje, často se totiž podaří dílo vytvořit tak, že se kameny mezi sebou sotva dotýkají. Druhou stránkou v jeho tvorbě a hledání vhodných kamenů je schopnost, kterou je velmi těžké vyjádřit slovy. Michael se odkazuje na stav meditace, nalezení bodu nula – nalezení stavu, kdy se soustředění zostří jen na dané místo na kterém je jen on a kameny. Nic víc, nic míň. Některé instalace mohu být samozřejmě velmi namáhavé, a to jak fyzicky, tak psychicky, protože s každým přidaným kamenem musíte mít víc a víc na paměti trpělivost. Výzvou je samozřejmě překonat veškeré překážky, které během tvorby mohou nastat. Jak takové instalace z perfektně vyvážených kamenů vypadají, se můžete podívat níže.

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #1

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #2

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #3

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #4

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #5

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #6

instalace z perfektně vyvážených kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #7

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #8

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #9

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #10

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #11

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #12

instalace z kamenů

Instalace z perfektně vyvážených kamenů #13

Pokud se chcete vidět, jak taková instalace probíhá, přinášíme toto video:

Michael říká, že tvorba instalací z perfektně vyvážených kamenů mu přináší zábavný způsob, jak relaxovat, uvolnit stres, trošku si pohrát, možnost něco vytvořit a učit se novým dovednostem, když ho napadnou možnosti, které ještě nezkusil.

Jestli vás Michaelova práce zaujala, neváhejte tento článek sdílet se svými přáteli.