Říjen se blíží ke svému konci a spolu s podzimními večery a padajícím listím přichází i Halloween. Přestože kořeny Halloweenu sahají opravdu hluboko, mnozí lidé se domnívají, že za jeho zrozením stojí Amerika. Ovšem není tomu tak. Vychází z prastaré tradice Keltů, kteří podle legendy v dávných dobách věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a vyhledávají pomoc příbuzných, aby jim pomohli překročit onu hranici do země mrtvých. Aby duchové viděli na cestu, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep. Převlékali se do starých hadrů a malovali si obličeje, aby byli ochráněni před zlými duchy (podrobnou historii si můžete například přečíst zde).

V současnosti řepu vystřídala dýně, která nyní patří mezi typické znaky Halloweenu. V České republice se sice nejedná o tradiční svátek, ale mnozí z nás si ho jistě rádi oslaví.  Ať už dekorací, či koukáním na hororové filmy. Čeho si ale v posledních letech můžete v mnoha domácnostech všimnout, jsou vydlabané a svítící dýně. Nezáleží na tom, jestli máte Halloween v lásce, nebo ho z různých důvodů nevyhledáváte. Svítící dýně v podzimních večerech musí vykouzlit úsměv snad na každé tváři. Pokud se vyhýbáte strašidelným věcem, nebo chcete zkusit něco nového, můžete si podle blogerky Ruth udělat hvězdičkovou dýni. Ruth, která je posedlá pečením a vymýšlením nových věcí, zkusila tento rok vyřezat dýni bez strašidelného motivu. Namísto klasické dýně si tak podle návodu můžete vytvořit jedinečnou dýni posetou hvězdami, která zajisté vaše večery a váš domov zpříjemní i zútulní.

Budete potřebovat:

  • dýni
  • ostrý nůž
  • lžíci, nebo cokoliv jiného, čím můžete vydlabat dýni
  • pero nebo fix
  • cokoliv kulatého, co můžete obkreslit
  • svíčku

1

Postup:

Šablonu, či něco kulatého přiložte na vršek dýně a obkreslete.

Šablonu, či něco kulatého, přiložte na vršek dýně a obkreslete.

Označené místo vyřízněte ostrým nožem.

Označené místo vyřízněte ostrým nožem.

Sundejte vyřezaný vršek a vydlabejte dýni. Ruth doporučuje lžíci na zmrzlinu, ale obyčejná lžíce to také zvládne.

Sundejte vyříznutý vršek a dýni vydlabejte. Ruth doporučuje lžíci na zmrzlinu, ale obyčejná lžíce to také zvládne.

Na dýni si nakreslete hvězdičky. Nejdříve si ve středu hvězdy vyřízněte trojúhelník, a poté ze stran malé tvary písmene V, přesně tak, jak vidíte na obrázku.

Na dýni si nakreslete hvězdičky. Nejdříve si ve středu hvězdy vyřízněte trojúhelník, poté ze stran malé tvary písmene V – přesně tak, jak to vidíte na obrázku.

Až budete se svým dílem spokojeni, vložte do dýně svíčku. A pokud k hvězdičkám přidáte i měsíc, budete mít vesmír na dosah.

Až budete se svým dílem spokojeni, vložte do dýně svíčku. A pokud k hvězdičkám přidáte i měsíc, budete mít skoro celý vesmír na dosah.