Podzim je čas barev a ty můžete využít k tvůrčí práci doma během deštivých dnů. Jednou z variant podzimního tvoření je vytvoření obrazu z listí pomocí techniky iris folding.

B1

Nasbírejte v lese listy nejrůznějších barev, příliš se ale nevěnujte listům vínové barvy – ty totiž po usušení rychle ztrácí pigment a hnědnou. Nejlépe uchovávají své barvy listy žluté či zelené.

B2

Nasbírané listy usušte složené vejpůl pomocí žehličky mezi dvěma listy tenkého bílého papíru. Po pomalejší sušení nebo uložení již usušených listu vyložte listy mezi noviny a na noviny položte něco těžkého, např. knihu.

B3

Roztřiďte listí podle barev a usušte dostatečné množství.

B4

Dle šablony nebo skutečného listu vystřihněte otvor v silnějším papíru.

B5

Šablonu pro Iris folding připevněte k listu s otvorem pomocí kancelářských sponek.

B6

Začněte lepit listy podle šablony, nezapomeňte střídat barvy. Šablonu si můžete stáhnout na internetu hotovu, či si ji vyrobit sami. V článku najdete šablonu pro čtverec 14 cm x14 cm

B7

Pracujte pořád v jednom směru – zde je proti hodinových ručiček. Konce listů, které jsou příliš vystouplé, ustřihněte – ty pak použijeme pro rámeček.

B8

Dle šablony zalepte celý otvor. Nejlépe bude držet obyčejná průhledná lepící páska.

B9

Takhle to může vypadat 🙂

B10

Z ústřižků sestavíme rámeček a slepíme listy mezi sebou.

B11

Rámeček po krajích zastřihneme a poté na něj nalepíme list s hotovým obrázkem. Stejnou technikou můžete vytvořit i pohlednici či přáníčko 🙂

lustr lily

Tuto šablonu můžete použít pro svůj výtvor. Hodně štěstí!

Zdroj