[adrotate banner=“49″]

Želatinové bonbony jsou již typickými sladkostmi s tradicí. Bohužel se do nich však přidává čím dál tím víc cukru a v některých případech i umělá barviva. Proč si tedy nevytvořit takové bonbony doma sami a s vlastními příchutěmi?

Co budeme potřebovat

  • želatinu (nebo vegetariánskou alternativu agar)
  • ovocné džusy, šťávy; pro nevšední variantu i zelený či černý čaj
  • dle potřeby doslazení med nebo stévii
  • formičky na led nebo plech na pečení
  • tuk na vymazání (půjdou lépe vyklepnout)

Postup

1. Nejprve bude potřeba zjistit, na jaké množství vody želatina je. Pokud chceme tužší bonbony, musíme ubrat i na objemu tekutiny. Bez ohledu na volbu příchuti, zda použijeme džus, šťávu nebo čaj, postup je pro všechny stejný – želatinový i agarový prášek ve studené tekutině rozmícháme.

2. Postupně zahříváme podle návodu u želatiny, agar přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme po dobu jedné minuty.

3. Abychom nelili horkou želatinu do formiček a následně si tím nezamrazovali lednici, můžeme nechat želatinu lehce vychladnout. To můžeme urychlit ve studené vodní lázni. Pokud jste zvolili čaj, či potřebujete želatinu dosladit, můžete po mírném vychlazení podle vlastní chuti přidat med či stévii. V případě, že děláte agarové bonbony, přidejte větší množství, protože po ztuhnutí bude agar chutnat méně sladce, než jak chutná v tekuté podobě.

4. Do vymazaných formiček nalejeme želatinu a dáme vychladnout do lednice. Jestliže chcete mít dvoubarevné bonbony, první barvu nenechávejte zatuhnout úplně, mohlo by se lehce stát, že se části nespojí. Druhou barvu nalijte ve chvíli, kdy je první část ztuhlá jen z části, takže se barvy nalitím nesmíchají, ale zároveň se spojí.

5. Jinou variantou je nalít želatinu na pečící plech nebo do dortové formy – podle množství želatiny a toho, jak chceme, aby byly bonbony vysoké. Po ztuhnutí se dají buďto snadno nakrájet na kostičky, nebo tvarovat vykrajovátky.

6. Želatinu dáme na hodinu až dvě ztuhnout do lednice. Jestli chcete proces tuhnutí urychlit, můžete želatinu uložit do mrazáku, tam je ale potřeba dobu chlazení hlídat, aby nepřemrzla.

7. Po uplynulé době opatrně vyklepneme z formiček a zbylé množství skladujeme v lednici. Navíc v horkých dnech tyto bonbony slouží i jako příjemné ochlazení.

DIY recept želatinové bonbony

[adrotate banner=“38″]