Vyrobte si podle tohoto návodu domácí modelovací hmotu, která tvrdne v troubě při pečení. Ideální, pokud chcete kreativně strávit odpoledne, nebo zabavit na nějaký čas děti. Má příjemnou konzistenci a z uvedeného množství ingrediencí získáte přibližně půl kilogramu hmoty, zbytek je možné zabalit do fólie nebo igelitového sáčku a uskladnit v lednici pro další použití.

Co budeme potřebovat

  • půl hrnku kukuřičného škrobu
  • hrnek jedlé sody
  • tři čtvrtiny hrnku vody
  • lžička oleje
  • potravinářské barvivo (libovolně, není nutnost)

Postup

  1. Pokud chceme barevnou hmotu, rozmícháme ve vodě potravinářské barvivo. Škrob, sodu a vodu smícháme dohromady a na plotně za stálého míchání zahříváme několik minut, dokud směs nebude konzistencí připomínat hutnou kaši.
  2. Směs odstavíme, přikryjeme vlhkou utěrkou a počkáme, až vystydne.
  3. Když je hmota vychlazená, prohněteme ji, aby se dala snadněji tvarovat. Pokud se lepí, můžeme přidat škrob nebo olej a vmísit jej do hmoty. V průběhu tvarování můžeme zmíněné přísady v malých množstvích přidávat i dále podle potřeby, ale je důležité dbát na to, aby hmota neztratila svoji konzistenci.
  4. Předehřejeme troubu na 80 °C a výrobky naskládáme na pečící papír rozprostřený na plech. Pečeme při této teplotě přibližně jednu hodinu.
  5. Pokud jste nechali hmotu bílou bez obarvení, dají se hotové výrobky dodatečně snadno domalovat, a to jak fixami, tak i vodovkami. Pokud zvolíte tempery, doporučujeme barvy zalakovat, aby se v průběhu času neloupaly.

DIY: Domácí teplem tvrdnoucí modelovací hmota