Každé dítě kterékoli generace toužilo po tom mít svůj bunkr, kde se mohlo nerušeně pohroužit do svého světa, kam dospělí vkročit nesmějí. Takový bunkr se nacházel ideálně v korunách nejvyšších stromů; jako malá pevnost daleko nad zemí, odkud se dal pozorovat celý svět. Ne každé dítě takový bunkr však mohlo mít.Mezi takové děti očividně patřil i řemeslník designér Fernando Abellanas, rodák ze španělské Valencie, který si postavil netradiční projekt z reminiscence svého dětství. Svého snu o bunkru ve výšinách se nevzdal, a tak si coby dospělák svůj sen splnil. Učinil tak ne v korunách stromů, nýbrž přímo pod mostem, jehož lokalitu Fernando nikomu neprozradil a uchoval ji jako tajemství. Od toho je to přeci skrýš, ne?

Projekt vznikl jako poukaz na nedostatek volných míst ve městě, a tak Fernando zapojil fantazii a poněkud malý prostor se snažil využít co nejefektivněji. Ve výsledku zde má umělec k dispozici pracovní stůl, židli, poličku, prostor na spaní a díky kolečkům umístěných na bocích úchytných ramen se může tato skrýš volně posouvat z jednoho konce mostu na druhý.

„Možnost sledovat a poslouchat projíždějící auta, vlaky a všechno dění pode mnou, zatímco o mně nemá nikdo ponětí, mi dodává mimořádný pocit klidu a míru,“ vysvětluje umělec. Zároveň také dodává, že se nejedná o trvalý projekt. „Vydrží jen do té doby, než ho někdo objeví nebo ho úřady nařídí zničit.“ Snímky tohoto tajného úkrytu zvěčnil fotograf Jose Manuel Pedrajas, díky němuž máme možnost si jej prohlédnout i my.

abellanas07-large-1050x787_1

abellanas04

abellanas03

abellanas02-1050x700