Rafael Araujo je Venezuelský umělec, narozený roku 1957 v Caracasu. Není to však jen tak ledajaký umělec, snoubí totiž dohromady dvě záležitosti, které zdánlivě nejdou k sobě, a přeci jsou si tolik blízké… Přírodu a geometrii.

Araujo zachycuje každý pohyb, či konstrukci spoustou rysů, popisků a čar, jenž nám zdánlivě nemusí nic říkat, avšak zcela jistě nás uchvátí. Tento člověk ponořil trojrozměrný svět spolu s pohybem do dimenzí dvou, a z nich zpět na původní tři, tentokrát však neobvykle netradičním způsobem. Jakoby rýsovacímu stolu, odsouzenému k pouhé architektuře, vdechl další význam: konstruovat přírodu. Kružítko navyklé na jeden tvar se posunulo do nových úrovní, přísně jednotvárné pravítko rozhýbalo emoce… Zkrátka vytrhl deskriptivní geometrii z intelektuálního stereotypu a velice přesně jí položil do rukou umění a kreativity.

Triple flat helices

Triple flat helices

Umělec si však mnohdy dává nelehký úkol, totiž kupříkladu vyobrazování letu. A to nejen jediného tvora, ba celých skupin okřídlených bytostí. Například takoví motýli – dokázal velice složitě narýsovat směr jejich pohybu, jejich těla, vše důkladně popsat, jako by na jeho přesnosti závisela holá realita. Při pohledu na hotová díla se můžeme domnívat, že Araujo vytvořil projekt nového života, který by měl za pár let vyjít z výrobního pásu, či z dnes populární 3D tiskárny do světa.

Shell process

Shell process

Pamatujete na slavnou kresbu člověka (postava v kruhu a ve čtverci) od Leonarda Da Vinciho? Jakpak by ne, zná ho téměř každý. Možná i touto nejslavnější kresbou světa se nechal Araujo inspirovat. Podobnost je mezi nimi totiž značná, i Venezuelský umělec uzavírá trojrozměrné tvary do dvourozměrných. Někdy však mohou být dost matoucí. Říkáme si, proč tohle zrovna udělal, co to má v obrazu za smysl. Je dost možné, že několik rysů je vskutku zbytečných, možná jen nenápadně přidávají kresbě na efektu. A nebo také mohou vyobrazovat zdánlivě nedůležité, a přeci podstatné detaily.

Pojďme se teď zahledět do nekonečného prostoru prokřižovaného přímkami a proloženého krásnými kresbami…

Shell in a square

Shell in a square

Shell detail

Shell detail

Natural shell

Natural shell

Morpho double helix

Morpho double helix

Monarch butterflies

Monarch butterflies

Marchalii sequence

Marchalii sequence

Heliconious double helix

Drawing board

Drawing board

Double helix

Double helix

Danaus plexippus

Danaus plexippus

Cylindrical double helix

Cylindrical double helix