Lenochodi sice nejsou považováni za nejroztomilejší zvířata na světě, ale podívejte se na ně pořádně – nejsou k pomazlení? Určitě by se mnou souhlasily i Seda Sejud a Sam Trull, které v roce 2013 založily Institut lenochodů na Kostarice. Tam pomáhají malým lenochůďátkům, která přišla o maminku a sama v divočině by neměla šanci přežít. Lenochody zachraňují, rehabilitují a nakonec vrátí zpět do volné přírody.

Pokud však mláďata vyrůstají bez matky, je to mnohem těžší, protože je nemá kdo naučit jejich základní dovednosti včetně obstarání potravy. Proto je jejich začleňování do divoké přírody pomalý a náročný proces. Navíc lidé stále ještě nemají dostatek vědomostí o lenochodech a jejich biologii, sociálních vazbách, etologii a instinktivních schopnostech.

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-26

Spoluzakladatelka Institutu lenochodů – Sam Trull 

Sam Trull se rozhodla napsat knihu s názvem „Slothlove„, tedy „Láska k lenochodům“. V té najdete mnoho krásných fotografií včetně 5 příběhů lenochodů, z nichž se některé podařilo zachránit a některé bohužel nikoliv.

Institut lenochodů se angažuje v následujících oblastech:

  • výzkum lenochodů v zajetí i přírodě,
  • spolupráce s dalšími organizacemi po celém světě, které pracují s lenochody,
  • vzdělávání veřejnosti a šíření informací o lenochodech.

Pokud nějaký lenochod osiří, je to většinou v důsledku lidské přítomnosti – matku nejspíš zranily elektrické dráty, které se připojují přes stromy, jedoucí automobily či setkání se psem. Ohrožuje je lov, i kácení a prořezávání stromů. Postupem času jim ubývá přirozené prostředí. Smutnou zajímavostí je, že populace lenochoda trpasličího, který se vyskytuje pouze na jednom ostrově na Kostarice, čítá něco kolem 500 jedinců.

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-21

Na mnoho fotkách to vypadá, že se lenochodi usmívají, ale nenechte se zmást. Lenochodi mají v oblasti obličeje málo svalů a takto se tváří v podstatě většinu času, i když jsou nešťastní. Někteří lidé si je pořizují i domu jako domácí mazlíčky a natáčí videa, která se rychle stávají virálními. Ale takhle láska k lenochodům nevypadá, nejsou vůbec spokojení v blízkosti lidí – to je i důvod, proč Institut lenochodů není otevřen veřejnosti.V zajetí se jim vůbec nedaří dobře, lehce se dostanou do stresu, bohužel to lidem nedochází a myslí si, že je kvůli „úsměvu“ lenochod spokojený. Pokud tedy někde v zahraničí narazíte na možnost vyfotit se s lenochodem za poplatek, pomyslete na to, že jim v zajetí není dobře – a tak to prosím nepodporujte.

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-31

Lenochodi nejsou líní, jak se může na první pohled zdát. Umí být i pěkně aktivní a hraví až agresivní. Známé jsou dva druhy lenochodů s dvěma drápy a 4 druhy se třemi drápy na jedné tlapce. Vyskytují se na území Střední a Jižní Ameriky. Zajímavostí je, že umí krkem otočit o 180°. Většinu života tráví ve větvích vysokých a hustých stromů – a když spěchají, ulezou i 4 metry za 1 minutu.  🙂

Sam Trull založila ještě fotografickou organizace Primatography, která se v současné době zaměřuje na dokumentární fotografie, které vyprávějí příběhy zraněných ohrožených nebo osiřelých zvířat. Stránky Institutu lze najít i na Facebooku a pokud chcete lenochodům pomoci, můžete se stát jejich adoptivním rodičem i na dálku.

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-15

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-16

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-17

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-19

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-18 cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-22

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-24 cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-25

cute-baby-sloth-institute-costa-rica-sam-trull-29