Malý Andrej věří na zázraky a nemůže se dočkat Silvestra. Spolu se svou maminkou vyrábí sněhuláčky, jejichž prodejem si plánuje vydělat dostatek peněz na léčení. Andrej má leukémii a sněhuláčky nepřestává vyrábět ani během chemoterapie. Lidé na sociálních sítích šíří tuto zprávu s heslem „Všichni potřebujeme sněhuláčka!„. Chlapeček a jeho máma mají již tisíce objednávek.

andryusha

Andrej je první dítě Aleny a Antona Semilit, všichni žijí v ukrajinském městě Čerkasy a jsou občané Ukrajiny. Léčit svého syna se rozhodli v běloruské nemocnici ve městě Gomel – a samozřejmě musí za léčení platit obrovské peníze, které si nedokáží vydělat ve své stálé práci. V tomto léčebném zařízení jsou již půl roku a zůstanou tam ještě dlouho – minimálně do února roku 2017.

andryusha2

Prvního sněhuláka vyrobila Alena pro svého syna, aby trochu zkrášlila nemocniční prostředí, které se teď stalo jejich domovem. Výrobek se strašně zalíbil jejich známým, kteří ji poté požádali, aby vyrobila dalšího – pro ně. Když pak pověděli dalším lidem, kdo ho vytvořil, velmi rychle se to rozkřiklo a objednávky se jen hrnuly. Malému Andrejovi se tyto hračky velmi zalíbily a začal s jejich výrobou mámě pomáhat.

andryusha3

Původně plánovali vyrobit 100 sněhuláčků a vydělat si 200 dolarů, jenže najednou bylo objednávek víc než tisíc. Alena ve svém profilu píše, že se nejdřív vyděsila: neuměla si představit, že by takové množství zvládli do Silvestra vytvořit.

Během 4 dnů jsme měli více než 4 tisíce objednávek a lidé poslali na účet 5500 dolarů. Dříve jsme pořádali charitativní koncerty a prosili lidi o pomoc prostřednictvím televize. Částky, které chodily na účet, byly vždy velmi skromné. My tomu rozumíme, dnes je ve světě tolik podvodníků, že tomu lidé jednoduše nevěří. Ale teď díky sociálním sítím společnost uvěřila, že máme skutečný problém. Jsme za to velmi vděční.

Několik lidí začalo Aleně pomáhat šířit informaci a věnovat se rozesílání hotových sněhuláčků. Pro tuto rodinu bylo skutečným šokem, že jejich malý nápad má takový ohlas.

Někteří lidé začali nabízet peníze i bez sněhuláčků. I úplně cizí osoby se začaly ptát na číslo účtu, aby nám poslaly peníze. Je to něco neuvěřitelného!

andryusha4

Rodiče dostávají spoustu dojemných dopisů, například v jednom z nich bylo psáno toto:

Dobrý den Aleno, chtěli bychom objednat 100 sněhuláčků jako dárečky pro děti ve škole. Chceme je nejen darovat, ale také vysvětlit, odkud se vzaly a co stojí za jejich výrobou. Zbytek peněz z rozpočtu na dárky chceme poslat na účet jako pomoc a dětem vysvětlit, že místo bonbónů se zúčastnily charitativní akce a někomu skutečně pomohly. Chceme ukázat dětem, že jsou v životě daleko důležitější věci a pomoc není složitá. Žijeme hned vedle Gomelu. Předem děkujeme za odpověď.

Hodně lidí se jednoduše ptá, kam mohou jen poslat peníze, jelikož rozumí, že pro mámu s malým chlapečkem je to neuvěřitelná spousta práce. Jsou ovšem tací, kteří se ptají i jinak: „Skutečně stihnete vyrobit tolik sněhuláčků? To není možné, něco tu nehraje!“

andryusha10

Téměř všichni, kdo věnovali peníze na léčení již rozumí tomu, že vyrobit takové množství dárků už není pro malého Andreje možné. Peníze proto posílají jen tak, nebo se zprávou „Pošlete mi sněhuláčka, až se malý Andrej uzdraví. Jsou to pro mě nejlépe vložené peníze.“ Často posílají za jednoho sněhuláčka mnohonásobně víc, než je jeho stanovená cena.

andryusha12

A aby toho nebylo málo, lidé v okolí Gomele se na sociálních sítích dohodli na tom, že sněhuláčky pomůžou vyrobit. Jednoho pátečního večera do centra OMEGA TOWER dorazilo více než 300 lidí, kteří si s sebou donesli materiál pro výrobu a přivedli další pomocníky. Lidé zaplnili celou galerii serveru TUT.BY a také několik dalších pater: firmy, které mají v tomto centru své kanceláře se připojily a poskytly těmto pomocníkům své prostory. Někteří vyrobili sněhuláčky doma a přinesli je do centra, odkud se budou objednané hračky odesílat. To samé se stalo i ve městě Bobrujsk, i tam se místní shromáždili, aby malému pomohli.

andryusha13

Koordinátorka akce Alena Šeremet neočekávala, že nápad pomoct vytvořit sněhuláky bude mít takový ohlas.

Původně jsem chtěla doma vyrobit pár sněhuláků, abych pomohla kamarádce. Pak mi došlo, že ostatní mámy můžou udělat totéž – alespoň moje známé a kamarádky. Vytvořila jsem skupinu na Facebooku a najednou se začali lidé přidávat po stovkách. Minsk, Bobrujsk, Slonim, Soligorsk a další běloruská města přišla na pomoc. Je to zázrak!

andryusha15

Alena Šeremet popisuje situaci:

Dnes se nám ozval muž, který chce zaplatit celou částku za léčení. Chtěl, abych mu pomohla se spojit s matkou Andreje. Také se ozvala žena z Mezinárodní asociace loutkářů a nabídla vytvoření centra pro výrobu v Rusku, aby rodina nemusela utrácet tak velké peníze za dopravu. Aby všichni, kdo přispěli na léčení Andreje, dostali svou malou hračku – roztomilou připomínku dobrého skutku.

snegovichok_dlya_andryushi_20151204_shuk_tutby_phs_0039

Organizátoři spočítali sněhuláky a jen v prostorách TUT.BY jich po akci bylo 695! Kolik jich ještě přibyde v nejbližších dnech, není možné přesně spočítat. Každý vyrobený sněhulák je symbolem dobroty a ochoty lidí, kteří si moc přejí vánoční zázrak pro malého chlapce. Pro Andreje, který s velkou radostí vyrábí hračky pro hodné a obětavé lidi.

snegovichok_dlya_andryushi_20151204_shuk_tutby_phs_9713

snegovichok_dlya_andryushi_20151204_shuk_tutby_phs_9959

Zdroj: TUT.BY