Náš korespondent Konstantin Soroka se vydal na cestu do krásné romantické Paříže, za cíl si ale nevybral tradiční Eiffelovu věž či Notre Dame de Paris, ale místo, kde byste sotva chtěli zůstat sami. Pařížské katakomby – místo věčné tmy, kde Vám na rameno dýchá smrt. 25 metrů pod zemí část katakomb přístupná veřejnosti dlouhá 2,5 kilometrů je zaplněna desítkami tisíc lidských ostatků – složených kůstka po kůstce do vzorů s křesťanskou symbolikou. Vědomí, že se tito lidé už nikdy nepohnou Vás neuchrání před podivným mrazivým pocitem – tisíce prázdných „očí“ Vás pozorují.

1

I přes svou strašidelnou atmosféru toto místo láká spoustu lidí – dokonce i v deštivý podzimní den se sem pokouší dostat stovky zvědavých turistů – připravte se na dlouhou frontu. Vstup najdete u stanice metra Denfert Rochereau.

2

Čeká Vás přesně 130 schůdků dolů po úzkém točitém schodišti – někdy je tam pěkně mokro a kluzko.

3

První metry cesty objevíte několik štítků se stručnou historií tohoto místa, psané výhradně ve francouzštině. U kasy si můžete pronajmout audio průvodce, ale bude Vás spíše rušit.

4

Děsivé chodby 25 metrů pod zemí vedou přímo k cíli – katakomby se nachází níž, než všechny pozemní komunikace a metro. Je zde cítit velká vlhkost a těžký, zatuchlý vzduch.

5

Původní kamenolomy z 11-13.století za městem se časem tak rozšířily, že se jejích část nacházela již pod městem – místy to způsobovalo zřícení městských budov.

6

Během rozšiřování kamenolomů byla nalezena spousta fosílií.

7

Ve středověku se hřbitovy nacházely přímo u kostelů – t.j. přímo v centru města. Časem pro hřbitovy nezbylo moc místa, a po epidemii moru vznikl velký problém.

8

Na Hřbitově neviňátek byly ostatky z 19 okolních kostelů, 50000 obětí moru, tisíce obětí Bartolomějské noci a stovky neznámých těl. Celkem bylo na Hřbitově neviňátek pohřbeno něco okolo 2 miliónů lidí – hloubka hrobů dosahovala 10 metrů.

9

V roce 1780 se zeď, která oddělovala Hřbitov neviňátek od okolních domů zřítila, a sklepy městských domů se zaplnily lidskými ostatky a velkým množstvím nečistot.

10

V roce 1785 se dle nařízení vlády ostatky ze Hřbitova neviňátek přenesly do bývalých kamenolomů Tombe Issoire.

11

Zde kosti dezinfikovali a opatrně ukládali – vykládaly se z nich i všemožné křesťanské symboly.

12 13

Jsou zde pohřbeni i velcí Francouzi jako Georges Jacques Danton, Antoine Laurent de Lavoisier, François Marie Isidore de Robespierre, Blaise Pascal a jiní.

14

Veřejnosti jsou přístupné pouhých 2,5 kilometrů – malý úsek z několika set tmavých klikatých chodeb, zaplněných lidskými ostatky. Odhaduje se, že celkový počet zde pohřbených činí okolo 6 miliónů.

15

16 17 18 19 20 21 22A jsme u konce prohlídky –  po hodince ve vlhkém zatuchlém podzemí je čerstvý venkovní vzduch cítit ještě, než vystoupáte schody nahoru.