Co se stane se šaty, které necháte 2 roky v Mrtvém moři? To se rozhodla zjistit izraelská umělkyně Sigalit Landau, která se narodila přímo v Jeruzalémě. V roce 2014 instalovala do Mrtvého moře černé šaty, které pověsila na speciální konstrukci . O Mrtvém moři je známé, že jeho voda má vysoký podíl soli – navíc od Jeruzaléma je vzdálené necelých 50 kilometrů.Každé 3 měsíce šaty kontrolovala a fotila, aby zachytila průběžný proces krystalizace. O 2 roky později se je rozhodla vyndat – výsledek můžete vidět na obrázcích níže. Z černých hladkých šatů se staly bílé šaty pokryté velkými i menšími krystalky soli.

sigalitlandausaltbride4Šaty jsou součástí projektu Slaná nevěsta. Symbolicky se tak z černých šatů vhodných na pohřeb stanou šaty svatební. Sigalit se nechala inspirovat hrou s názvem Dybbuk z roku 1916, kterou napsal S. Ansky. Hra vypráví příběh dívky, kterou posedl duch (v židovském folklóru nazáván Dybbuk) jejího zemřelého milence. A byly to právě šaty oné dívky, které se staly předlohu k šatům, které nechala Sigalit potopit v Mrtvém moři.

salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-12Sigalit nyní žije a pracuje v Tel Avivu. Svou vlast reprezentovala dokonce i na Benátském bienále (prestižní přehlídka současného výtvarného umění) v roce 1997, poté vystavovala svá díla na mnoha exhibicích např. i v New Yorku a Barceloně.

salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-6salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-13salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-5salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-16salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-4salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-3salt-dress-dead-sea-salt-bride-sigalit-landau-8

Sigalit Landau však nechala v Mrtvém moři nejen šaty, ale i např. dětské botičky a housle.

ea4edb_5868d63216c440b8b52626693d4179b9 ea4edb_4e7fb79de5304ea1bc0b546dcb271ee4A když už jsme u moře, mám pro vás skvělý vynález, který se místo odpadu promění na potravu – více v článku Geniální vynález – držák plechovek nakrmí mořské živočichy.