Je něco zvláštního na akváriích. Nemám nic proti klasické zoologické zahradě, ale akvária jsou prostě divná. Bydlí v nich ryby, které většina z návštěvníků zná buď z talíře, nebo z animovaných filmů a všichni se tváří, jak moc je to super procházet kolem někoho, jehož bratrance nebo sestřenici měli včera k obědu. A tak míjíte skleněné bedny plné slané vody a díváte se na to, jak se ryby nudí. Akvárko už dávno znají, a protože čas krmení jste prošvihli a nic jiného k jídlu tam nemají, rybka se jen vznáší a nic nedělá.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Perutýn ohnivý nebo perutýn znuděný? (Foto: Archiv autora)

Jak se na to ale dívá ta ryba? Představuje si, jak by mohla vyrůst, kdyby nebyla ve skleněném cosi a mohla si plavat, kam se jí zlíbí? Proč se vůbec jmenuje obrovská, když stejně naroste maximálně od metru, více jí akvárium nedovolí. Navíc kolem plavou divné věci, co dvě ploutve šourají po dně a když k nim bude chtít jít, tak se udusí. A úplně nejhorší jsou ty malé divné ryby, které bouchají do toho průhledného, co vás, rybu, k nim nepustí a řvou na vás „Nemo!“ Váš život nestojí za nic a jediné, v co celou dobu doufáte, je to, že ta „ryba“, která vám hází jídlo, nezemře dříve než vy.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Kanic obrovský. Obrovský? Kdyby jen věděl, že v akvárku bude velký jen jako větší kapr! Nebo to ví? (Foto: Archiv autora)

Až lidé vymyslí něco, jak ryby v akváriích zabavit, možná přestanou vypadat tak, jako kdyby byly v posledním tažení a přestanou se tam tak líně vznášet. Možná je to ale jen specifikum akvárií a vodních světů ve vnitrozemí. Třeba v přímořských oblastech mají atmosféru o něco málo jinou.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Ryby se honí po akvárku. Co se ale honí jejich hlavami? (Foto: Archiv autora)

Jenže kdo by se v přímořské oblasti šel dívat na to, co v jejich akváriích plave, když stačí vzít si šnorchl a jít si prozkoumat útesy? Pravděpodobně jen ryba z akvária ve vnitrozemí, která by se chtěla podívat na příbuzné a nebo turista. Svět je plný turistů.