Pokáč alias Jan Pokorný je folk-popový hudební skladatel a zpěvák z Prahy. Mezi jeho nejznámější písničky patří především “Vymlácený Entry“ nebo “Zejtra je taky den“ (feat. Voxel). Jeho album Pekáč patří podle nás k těm vůbec nejlepším ve svém žánru v Čechách. Pokáč také vydává vtipná videa na svém Youtube kanále, kde vás potěší a rozesměje například svými ukulele minisongy. Pojďme se ale dostat i trochu do zákulisí!


Dokázal bys popsat postavu Pokáče jedním slovem?

Těžko říct…asi „písničkář“…ještě přesněji „písničkářbezvlasů“ 😀

 

Liší se nějak tvoje opravdové já od zpěváka a osobnosti Pokáče?
Právě si myslím, že vůbec…mám rád humor, nadsázku, a to si myslím, že je i přesně styl mých písniček.

 

Byla pro tvojí kariéru důležitá škola? Co si studoval?
Chodil jsem na gympl do Slaného a následně na ČVUT v Praze, obor softwarové inženýrství a počítačové vidění. Gympl mě bavil a vejška taky, ačkoli to téma nemá s muzikou pranic společného, jen hudba mě prostě vždycky bavila nejvíc ze všeho. Ale třeba vysoká škola mi mimo jiné dala hlavně disciplínu, která se hodí ve kterýchkoli oblastech života – třeba když se teď řeknu, že napíšu text, tak ho prostě napíšu, i kdyby nevím co.

 

Čemu se v životě věnuješ? Je tvojí jedinou profesí hudba?
Na part-time chodím do kanceláře jako výzkumník/vývojář, ale je fakt, že mě již z větší části živí hudba.

 

Chystáš momentálně album, nebo koncerty? Jak se to vyvíjí?
Na jaře jedu svoje de facto první sólo turné „Pokáčovo Jaro“, na které tímto všechny srdečně zvu! 🙂 Vyskytnu se víceméně ve všech částech naší republiky, tak doufám, že aspoň někdo přijde.. 😀 A co se týče alba, radši neslibuji nic, ale jestli nebude letos, tak už vážně nevím 😀 Songů mám ranec, spíš jde o to, aby album mělo nějaký smysl, aby to nebyl jen výstřel do tmy…což si myslím že teď rozhodně má, odjeli jsme skvělý turné s Voxelem, už mám za sebou pár singlů, řekl bych, že už je čas.

 

Tvým vtipným scénkám a videím na Youtube se dostává stále větší pozornosti. Vidíš v tom budoucnost?
Rozhodně! Nejsem klasický typ rádiového umělce, který vydává dvakrát třikrát do roka singl s popovou produkcí. Já si spíš „jedu ten svůj jůtub“, kam házím klidně několik nových songů do měsíce, nahraných jen tak v pokoji s kytarou. A podle reakcí lidí, mého vydavatelství ale i podle počtu zhlédnutí to tak funguje a podle mě je to pro mě ta správná cesta (nehledě na to, že rádia mě zatím odmítají hrát 😀 ).

 

 

Co říkali rodiče na to, když si se definitivně rozhodl být “umělcem“?
Já se právě ještě definitivně nerozhodl, nebo respektive jsem ještě nepřestal chodit do „normální“ práce…ale jestli ten moment jednou přijde, tak vím, že mě budou podporovat, jako vždycky.

 

Kdo inspiruje tebe? Jací jsou tvoji oblíbení zpěváci a umělci obecně?
Inspirují mě různé věci, život můj, život lidí kolem, události ve světě, jiní muzikanti, atd. Moji nejoblíbenější muzikanti jsou asi Jack Johnson, Jason Mraz, Passenger (všechno písničkáři) a z českých Xindl X nebo Prago Union (oba zejména kvůli skvělým textům).

 

Díky za možnost být součástí tohohle rozhovoru a přeju tobě i čtenářům Creativelife vše nejlepší do nového roku!

 

My moc děkujeme a přejeme hodně úspěchů!