Izraelská návřhářka Naomi Kizhner vymyslela kontroverzní šperky, které se setkaly s dosti rozporuplnými reakcemi. Její bižuterie totiž nemá sloužit jako pouhá ozdoba, ale především jako nástroj, díky kterému se člověk stane zdrojem energie.

U některých kousků se špičaté konce napíchnou na žílu na dvou místech – nepřetržitý tok krve pak zajistí otáčení kolečka v každém šperku, tedy dostatečnou kinetickou energii potřebnou k výrobě elektřiny. Naopak další šperk zvaný Blinker (viz třetí foto) by měl vyrobit energii pouhým mrkáním. Takovým způsobem by se v budoucnu mohla nabíjet mobilní zařízení nebo rozsvítit LED světla. Naomi se tak snažila najít způsob, jak se člověk může stát přírodním zdrojem energie.

„Existuje spousta obnovitelných zdrojů energie, ale lidské tělo je přírodní zdroj, který je obnovován po celou dobu, co jsme naživu.“

Přestože v dnešní době se pravděpodobně nenajde příliš lidí, kteří by byli ochotní něco takového nosit, je Naomi přesvědčená o tom, že technologicky nejsme od podobných nápadů daleko, naopak k nim směřujeme. Co si o tom myslíte vy?

08-energy-addicts kizhner-feat maxresdefault naomi-kizhner-bijou-sur-visage-nez oa5lojt

01