Také patříte mezi skromnou skupinu lidí, kterým udělá radost obyčejný dopis, přáníčko, či pohlednice a nemůžete ve svém okolí najít nikoho, kdo by váš zájem sdílel? Rádi byste našli občas ve schránce malé překvapení? Pak je projekt Postcrossing přesně pro vás.

Postcrossing je globální komunita lidí, kterým se v dnešní době počítačů, tabletů a chytrých telefonů zastesklo po tradičních formách komunikace, společnost plná sběratelů pohlednic, známek, nebo zkrátka lidí, co si libují v maličkostech. Celé to spočívá v jednoduchém principu: v databázi si náhodně vylosujete adresu, na kterou pošlete pohled s libovolným vzkazem. Na oplátku se zase vaše adresa zařadí do databáze a dříve nebo později zcela jistě na někoho připadne a vy se můžete těšit na váš první úlovek. A není vlastně vůbec nic  složitého se do toho zapojit. Pro začátek se stačí zaregistrovat, pořizovat pohled a známku je až věc druhá.  Nejdříve je totiž dobré si přečíst pár informací, abyste případně něco nezkazili a tu samou chybu soustavně neopakovali i v dalších pokusech. 

Základem je profil
Než se vůbec do něčeho pustit, vytvořte si vlastní profil. Dejte si s ním práci, nikam nechvátejte. Zcela zaručeně vám kvalitní profil s dostatkem informací zaručí, že vám budou chodit pohlednice s tematikou, která je vám blízká. Máte rádi vlaky, hrady, zvířata, nebo byste rádi dostali pohled s nějakou zvláštností (například v azbuce, řečí, kterou nerozumíte, ale zajímalo by vás, jak vypadá ručně napsaná…)? Nebojte se to zmínit.

Vylosování adresy
Prvním krokem po registraci je kliknout v levém menu na „send a postcard“. Následně se vám vygeneruje adresa, kam pohled pošlete. Ukáže se vám profil příjemce se všemi informacemi, které jen můžete potřebovat. Jedna z nejdůležitějších věcí na tom všem je pak tzv. ID. je to opravdu nezbytný údaj, až totiž pohled přijde tam, kam má, právě podle ID bude zaregistrován a přidán do seznamu obdržených na profilu příjemce.  Dobrá rada zní: nekupujte pohlednici před tím, než budete znát vašeho budoucího příjemce. Pokud vám jde vskutku o zábavu a stojíte o oboustrannou spokojenost, přečtete si, o co má daný člověk zájem. Až podle toho jděte shánět materiál k poslání.

Takto to yypadá, když získáte adresu. Dbejte na zapsání ID!

Takto to yypadá, když získáte adresu. Dbejte na zapsání ID!

Jak si poradit s ID, kam co napsat a jak to všechno zkrátka nepokazit
Pokud máte základní znalosti o posílání dopisů, pak máte půl starostí už za sebou. Zkrátka, na políčko adresy napíšete adresu, přičemž se vám může často stát, že budete muset ignorovat políčka na PSČ, ale toho se nebojte, napište číslo prostě přes ně. Do pravého horního rohu samozřejmě přijde známka. A tady se spoustu lidí zasekne a váhá. Jakou známku? Povím vám to přesně, buď si požádáte na poště přímo o postcrossingovou známku, nebo o známku do zahraničí (obě dvě doposud stály 25 Kč, ale dle informací, které běhají v postcrossingové komunitě, bohužel v brzké době dojde k zdražení).
Co se ID týče, napište jej kamkoliv na pohlednici, nejlépe dvakrát, a to platí obzvlášť, pokud máte hůře čitelné písmo. Jak už bylo řečeno, je to opravdu velmi důležité!

Jak formulovat vzkaz a co vůbec psát
Vzkaz může být skutečně jakýkoliv, ale měl by být stručný a dostatečně čitelný. Pokud máte problém s čitelností písma, vytiskněte si text raději na počítači (to platí i pro adresu, nečitelná adresa může zhatit všechnu vaší snahu).
Zde je pár základních nápadů, co napsat, a co je vlastně nejčastějším tématem dopisů:

 • Váš koníček, vaše zájmy – detailně je popište
 • Stručná historie vašeho města
 • Pár informací o vás
 • V době svátků samozřejmě přání
 • Informace o vaší zemi
 • Napište něco o tématu, které máte společné (viz profil příjemce)
 • Co zrovna děláte? Co okolo sebe vidíte?
 • Napište pár slov ve svém rodném jazyce a dodejte jejich překlad
  + bonusové kreativní nápady pro osoby, které mají trpělivost si s pohledem dát víc práce
 • Nepište, ale kreslete, pokud je vám výtvarné umění blízké (to vždycky potěší)
 • Nalepte na pohled malinkou obálku a do ní vložte dopis
 • Napište vzkaz v Morseově abecedě
 • Pište zrcadlově
 • Pohled přeměňte na něco unikátního (přilepte na pohled papírová křidélka…)A další nepřeberné možnosti. Nakonec vzkazu je docela populární psát „Happy postcrossing!“, nicméně rozhodně není špatně na konec vložit klasické zdvořilostní fráze, jako „best wishes“, „with love“ et cetera.

Odeslání
Teď už jen stačí pohlednici odnésti na poštu, či hodit do nejbližší poštovní schránky a čekat. Jak dlouho potrvá, než dorazí, to vám nikdo nepoví. Můžou to být dny, můžou to být týdny, záleží hlavně na vzdálenosti.
Zanedlouho poté, co jste pohled poslali, by měl dorazit jeden konečně i k vám. Berte to s rezervou, může to být měsíc, může to být čtrnáct ní. Opět to záleží na vzdálenosti, a taky trochu na náhodě.

Další důležité pokyny a rady: 

 • Nepanikařte, pokud vám dlouho nepřijde žádný pohled, nejspíše cestuje z velké dálky (například Rusko je postcrossingová velmoc a ruská pošta je dle výpovědí nemálokrát zatraceně pomalá).
 •  Buďte čestní a nepodvádějte, nenechávejte ID propadat. Pokud pohled neodešlete, automaticky se vyřadí ze systému, ale není to nic pěkného, když svou radost neoplácíte.
 •  Včas registrujte pohlednice, které vám přijdou („register a postcard“ v levém menu na postcrossing.com)
 • Dále je také dobré sledovat aktuality na českém postcrossingovém blogu, kde se dozvíte mimo aktuálních cen známek i mnoho dalších informací, ať už o odesílání, nebo o zajímavých pohledech, které se podařilo českým postcrosserům získat, a nejen to.