Psal se rok 1850, když tehdy 15letý angličan Walter Potter začal experimentovat s preparováním zvířat. O 4 roky později přišel na svět jeho nejznámější výjev – „Smrt a pohřeb kohoutka Robina“. Na pohřbu najdeme víc než 100 druhů ptáků, mnoho z nich dnes již vyhynutých. Synkovy práce se záhy dočkaly výstavy v rodinném hostinci Potterových v západním Sussexu. Potterovy výjevy si získaly oblibu pro zobrazování společenských situací viktoriánské doby, groteskní transformací mrtvých zvířat do lidského světa.

Potterovo dílo výborně spojuje dva protiklady doby: uhlazené mravy a fascinaci smrtí. Snad i proto bylo v roce 1880 dokonce otevřeno muzeum věnované právě vycpaným exemplářům. Módní trend ale po čase opadnul, a tak se po muzeu slehla zem. Ale i v tehdejší společnosti se našli Potterovi odpůrci, ale většina z nich se spokojila s ujištěním, že zvířata nebyla pro dílo cíleně zabita. To se později ukázalo jako ne zcela přesné, protože místní farmář měl zájem na tom rychle se zbavovat nemocných zvířat. Walter Potter zemřel v roce 1890 na selhání srdce.

Potterův poslední výtvor nese název „Svatba koťátek“. V roce 2003 byl vydražen za cenu 21 tisíc liber. Díla se prodávala jednotlivě, ale našli se i jedinci, kteří chtěli za kompletní sbírku dát více než milion dolarů.

 

pottertaxidermy

pottertaxidermy4

pottertaxidermy5

pottertaxidermy6

pottertaxidermy7

pottertaxidermy8

pottertaxidermy9

pottertaxidermy10

pottertaxidermy11

pottertaxidermy12

pottertaxidermy14

pottertaxidermy15

potter_2884489k

zdroj