Je to již dlouho, co jsem opustila asijské „město andělů“, a když se nyní dívám na fotografie ze své krátké cesty, mám pocit, že to fotil někdo jiný. A celé se to zdá být jen nějakým snem. Vím, že je to jedno z děsných klišé, ale Bangkok je místem, které si buď zamilujete, nebo ho budete nenávidět. Místo, kde najdete cokoliv. Barevné, divné, nevyzpytatelné. Plné neuvěřitelných kombinací věcí a lidí, které (a kteří) se k sobě zdánlivě absolutně nehodí, nicméně jsou součástí něčeho velkého. Skoro se stydím přiznat, že Thajsko nikdy nebylo na mém „bucket listu“, ale ať už to bylo jakkoli, rozhodnutí navštívit „zemi úsměvů“ bylo zcela spontánní a rozhodně nebylo chybou. Naprosto nečekaně jsem strávila skoro 2 týdny v hlavním městě, ačkoli původní plány vedly úplně jinam – Bangkok mě zcela pohltil.

Pohled z nadzemního přechodu nedaleko stanice BTS Thailand Cultural Centre

Pohled z nadzemního přechodu nedaleko stanice BTS Thailand Cultural Centre

Letenky

Dostat se do Bangkoku je běžně možné cca za 20000 Kč. Ale ať už vás taková cena uspokojuje či ne, jsou i levnější možnosti. Pro levnou letenku budete muset obětovat nějaký čas a intenzivně hledat, nicméně většinou se úsilí vyplácí. Na ceny má vliv nejen období koupě, ale mimo jiné i ekonomická situace konkrétní země a mnoho dalších faktorů.  Do Bangkoku i zpět jsem se tak dostala za pouhých 6200,- .

Pohled z hotelového balkónu v uličce Soi Rambuttri

Pohled z hotelového balkonu v uličce Soi Rambuttri

Doprava v Bangkoku

Existuje několik způsobů se dopravit z bodu A do bodu B: funguje zde podzemní metro, nadzemní metro (BTS Skytrain), autobusová i lodní doprava, motorky, tuk-tuky a taxi. Nejpohodlnější a nejlevnější je půjčit si motorku, jejíž cena se bude pohybovat cca od 150 Kč za den. Pokud chcete vidět něco víc, než pár „profláknutých“ památek v centru, mezi nimiž se hravě přemístíte i pěšky, tento krok se rozhodně vyplatí. Tuk-tuk je bezpochyby nejdražším způsobem dopravy, obzvláště jde-li o větší vzdálenosti – je vnímán spíše jako atrakce pro turisty a vyjde vás třikrát až čtyřikrát dráž, než klasické auto-taxi. Při vybírání mezi taxíkem, tuk-tukem a motorkou mějte na paměti, že pouze poslední způsob vás zbaví nekonečného stání v zácpách, které jsou tu denní rutinou.

Pohled ze zahrady univerzity Thammasat na břehu řeky Chao Phraya

Pohled ze zahrady univerzity Thammasat na břehu řeky Chao Phraya

Ubytování

Asi neexistuje nic jednoduššího, než se ubytovat v Bangkoku. Ve městě najdete nekonečné množství hotelů i hostelů nejrůznějších kategorii – strávit dovolenou můžete jak v naprostém luxusu (od několika tisíc Kč výše), tak i v místech zcela zbavených všech podob „evropského pohodlí“. Nejste-li příliš nároční, přenocovat se dá již od 80 Kč. Před placením je ale lepší zkontrolovat, kam vás ubytují – některá místa se s čistotou příliš nepřátelí. Nejlevnější hostely a hotely s příjemným prostředím přímo v centru často nemají žádné internetové stránky, a přesto jsou během turistické sezóny úplně plné. Rozhodnete-li se pátrat po ubytovaní až na místě, je nejlepší  se po volných pokojích ptát kolem poledne (běžná doba check-outu). Dle rad cestovatelů je dobré se ubytovávat v horních patrech – takto se téměř s jistotou vyhnete nejrůznějším „potvorám“. Khao San Road je zpravidla prvním místem, kam míří všichni „batůžkáři“ – tato ulice je slavná nejen svým nočním životem, ale i hromadou možností ubytování v celém okolí. A zatímco přímo v této „párty ulici“ se sotva vyspíte, okolní zákoutí nabízí spoustu možností jak si zařídit kvalitní odpočinek.

Zahrada univerzity Thammasat

Zahrada univerzity Thammasat

Nakupování v Bangkoku

Pro dobré jídlo, oblečení i masáž nemusíte v centru chodit daleko – v každé ulici je v nabídce téměř vše, co může člověk na cestách potřebovat, ačkoli ceny často nejsou příliš lákavé. Tu je načase projevit svůj talent pro smlouvání. V očích Thajců jsou turisté pohádkoví boháči a ošidit je o nějakou tu „kačku“ navíc, je tak trochu otázkou cti. V turistických místech tak můžete snížit cenu o polovinu i víc – vše záleží jen na tom, jak dlouho jste ochotni se dohadovat. Nevyjdou-li vám vstříc, neváhejte jít o ulici dál: v okolí turistických památek se sortiment příliš neliší, zato ceny jsou stanoveny podle místa a míry drzosti konkrétního prodejce. To, co na jednom rohu koupíte v přepočtu za 3 stovky, u jiného najdete cca za 90 Kč.

Věčnou záchranou jsou non stop obchody 7/11, kde můžete koupit snad úplně všechno (nehledě na velikost poloviční běžné české večerky): pití, jídlo (které vám ohřejí přímo u pokladny), drogerii, základní léky, kancelářské potřeby aj.

Toužíte-li po skutečně levném, ale kvalitním oblečení, vydejte se na jedno z thajských tržišť, která nejsou určena pro turisty: poměrně velká najdete ve čtvrti Khet Bangkok Noi (severně od chrámu Wat Arun), poblíž stanice BTS Thong Lo, či na zastávkách lodní dopravy po menších kanálech. Připravte se na úzké uličky a tlupy lidí: v takových místech prodejci využívají každého volného centimetru, což platí také pro turisticky oblíbený China Town.

Ulice nedaleko Královského paláce

Ulice nedaleko Královského paláce

Památky v Bangkoku

Mezi turisticky nejoblíbenější místa v Bangkoku patří jednoznačně Velký (Královský) palác a Chrám smaragdového Buddhy (Wat Phra Kaew), Chrám ležícího Buddhy (Wat Pho), Chrám úsvitu (Wat Arun Rajwararam), mrakodrap Bayoke Sky a čínská čtvrť (China Town).

Velký palác je zpravidla prvním místem, kam turisté v Bangkoku míří. Areál je celkem rozlehlý a je dobré tomuto místu věnovat celý den. Pokud jste se rozhodli palác navštívit během turistické sezóny (listopad – únor), je dobré vyrazit na místo brzo: otevírací doba oficiálně začíná v 8:30, ale vyplatí se dorazit cca půl hodiny před osmou – zajistíte si tak místo ve frontě za lístky a vyhnete se velkým skupinám turistů i thajských školáků. Do areálu začínají návštěvníky pouštět již před osmou, a tak budete mít chvilku na focení památek bez davů. Krom toho si užijete i atmosféru ranního klidu a ticha, které budou rušit pouze stovky zvonků visících na střeše chrámů. Vstupné vás bude stát 500 Baht (cca 350 Kč). Chrám smaragdového Buddhy je součástí areálu Královského paláce.

Nejstarší chrám v Thajsku – Chrám ležícího Buddhy (Wat Pho) – je hned v sousedství Velkého paláce a v areálu najdete 46 metrů dlouhou a 15 metrů vysokou sochu ležícího Buddhy, která je jednou z nejproslulejších thajských památek.

Bangkok Střecha Phra Mondop, areál Královského paláce

Střecha Phra Mondop, areál Královského paláce

Chrám úsvitu je jednoznačně místem, které by měl vidět každý. Nádherný chrám je u turistů oblíbený především za úsvitu, ale ať se půjdete podívat v jakoukoliv denní dobu, chybu neuděláte. Prohlížením ručně vykládaných mozaik a obrazců se dá snadno strávit klidně celý den. V současné době je Wat Arun v rekonstrukci, ta by měla trvat do roku 2016. Z tohoto důvodu není možné vystoupat po strmému schodišti až k vrcholu chrámu. Dostat se na místo můžete lodí přímo od Královského paláce za pár korun, případně od Khao San Road pěšky přes most Phra Pinklao – takto uvidíte mnohem více zajímavostí.

V pěší dostupnosti od Královského paláce (i od ulice Khao San Road) najdete také univerzitu Thammasat, v jejíchž zahradách je možné si odpočinout od městského ruchu. V jejím okolí je také spousta tržišť s amulety, která se rozléhají v úzkých uličkách mezi univerzitou a památkami.

V Bangkoku existuje mnoho zajímavých míst a budov, jak historicky cenných, tak pouze vizuálně zajímavých. Není od věci se vydat na spontánní výlet do „neznáma“ – prostě se procházeje uličkami a nevyhnutelně uvidíte něco, co vás ohromí. Město andělů je rájem pro milovníky opuštěných budov – hned v centru najdete několik úžasných stavení: některá jsou volně přístupná, jiná jsou pro veřejnost oficiálně uzavřena, ačkoli skuteční nadšenci si cestu k cíli vždy najdou. Jednou ze zajímavostí je bývalé obchodní centrum New World Mall, které bylo zatopeno v devadesátých letech. Kvůli velké populaci komárů nasadili místní obyvatelé do vody různé druhy ryb, a  tak bylo opuštěné stavení posledních 10 let spíš velkým akváriem. Dnes již tento jev k vidění není: v únoru 2015 město budovu zcela vyklidilo. Všem, kdo se podívat nestihli (včetně mě), nezbývá, než obdivovat cizí fotografie.

Bangkok Detaily staveb, areál Královského paláce

Detaily staveb, areál Královského paláce

Bayoke Sky je pravděpodobně nejnavštěvovanějším mrakodrapem v Bangkoku a také nejvyšší budovou země. Podívat se na Bangkok můžete ze 77. patra a také z otáčející se rozhledny na střeše ve výšce cca 250 metrů. Pro hosty hotelu je rozhledna přístupná zcela zdarma. Prohlédnout si velkoměsto z výšky můžete i odjinud: blízko sanice BTS Saphan Taksin najdete Lebua State hotel, kde si můžete užít výhled ve výškovém baru za popíjení koktejlu. Několik vrchních pater této budovy je opuštěno a vstup tudy vede pouze pro odvážné a ochotné riskovat, což platí taktéž i pro „dvojče“ Lebua, stojící nedaleko – Sathorn Unique je jednou z nejvyšších opuštěných budov ve světě.

Bangkok Phra Mondop, detail

Phra Mondop, detail

Čínská čtvrť (China Town) láká mnoho návštěvníků především možností nakoupit spoustu rozmanitého zboží, pochutnat si na dobrém jídle, ale také na různých neobvyklých pochoutkách. Prodejci zde využívají každého kousku místa a je tedy dobré připravit se na bloumání ve skutečně úzkých uliček plných lidí. V této části Bangkoku je velmi jednoduché ztratit se i s mapou a je možné, že vůbec nenajdete to, za čím jste sem původně šli. Přinejhorším se prostě procházejte bez cíle, možná narazíte na nějakou památku či chrám (kterých je v China Town habaděj, ale za kupou stánků s cetkami je často nikdo nevidí 🙂 ) Není od věci si po China Town domluvit exkurzi s někým, kdo v Bangkoku bydlí, nebo ho jednoduše dobře zná.

DSC_0104

Srdce zvonku, kterých jsou na střechách zavěšeny stovky

Pokud nechcete v čínské čtvrti strávit celý den, její návštěva se dá spojit s Malou Indií a květinovými trhy, které jsou od China Townu v pěší dostupnosti. Květinový trh se nachází v sousedství Malé Indie a zabírá celou čtvrť. Jak název napovídá, prodávají se zde jen a jen květiny a nic víc. Z nějakého důvodu je tu celkem problematické chytnout taxi a je třeba se připravit na dlouhou procházku. Pokud chcete navštívit chrám Sikhů a také si užít bezplatnou snídani a autentické prostředí, je lepší do Malé Indie vyrazit ráno a dostat se do chrámu kolem 8 – 9 hodiny ranní. Krom snídaně si budete moci poslechnout živou hudbu a uspořádat si myšlenky.

Během turistické sezóny není v areálu Královského paláce k hnutí

Během turistické sezóny není v areálu Královského paláce k hnutí

Jídlo v Bangkoku

Thajci milují dobré jídlo a jedí často a všude – stánky s nejrůznějšími pochoutkami jsou na každém kroku a v jakékoliv restauraci najdete spoustu rozmanitých jídel i pro ty nejnáročnější. Většina thajských jídel je pekelně pálivá a je dobré pro začátek říct, zda to chcete pálivé a jak moc. Ačkoli v turistických místech jsou již Thajci zvyklí na to, že „bledé tváře“ nemají chilli rádi a může se tak stát, že vám donesou jídlo nejen absolutně nepálivé, ale i docela skromně ochucené, ať si při objednávání řeknete o cokoliv. Světově známým a asi nejoblíbenějším jídlem je Tom Yam (polévka s kokosovým mlékem skvěle snoubí několik protichůdných chutí – slanou, kyselou, pálivou a sladkou), který se podává nejčastěji s krevetami, ale je taktéž s jinými druhy masa. Dalším favoritem je Pad Thai (smažené rýžové nudle s ořechy, tofu, česnekem, šťávou z limetky a rybí omáčkou) dle přání s mořskými plody, krevetami, kuřecím, vepřovým, či hovězím masem.

Trůnní sál Královského paláce Chakri Maha Prasat

Trůnní sál Královského paláce Chakri Maha Prasat

Samozřejmě v Thajsku objevíte nekonečné množství jídel, která jsou méně známá, ale nejsou proto o nic horší. K nim patří například Kao Na Phet (rýže s kousky kachny politá kachním vývarem s listy akácie), Kai Jiew Moo Saap (omeleta s rybí omáčkou, vepřovým masem a rýží), Moo Dad Diew (marinované smažené kousky vepřového, podávají se nejčastěji s rýží a pálivou omáčkou) a mnoho dalších.

Areál chrámu Wat Rakhangkhositraram Woramahavihan na břehu řeky Chao Phraya

Areál chrámu Wat Rakhangkhositraram Woramahavihan na břehu řeky Chao Phraya

Bangkok nabízí spoustu možností pro dobrou dovolenou, ať už máte rádi cokoliv. Nakupování i  historické památky a muzea, výlety na lodích, párty a večírky, odpočinek v parcích a okolí chrámů, a hlavně nekonečné množství přátelských a usměvavých lidí…

Pohled na most Phra Rama VIII.

Pohled na most Phra Rama VIII.

Čtvrť Khet Bangkok Noi

Čtvrť Khet Dang Phlat

DSC_0178

Ulička ve čtvrti Khet Bangkok Noi – udržované květinové záhony a bohatě zdobená architektura hned vedle starých plechových plotů a sotva stojících domů jsou v Bangkoku zcela běžnou kombinací

Chrám úsvitu neboli Wat Arun Rajwararam v současnosti prochází rekonstrukcí, která by měla probíhat do roku 2016

Chrám úsvitu neboli Wat Arun Rajwararam v současnosti prochází rekonstrukcí, která by měla probíhat do roku 2016

Z důvodu rekonstrukce není možné vystoupat k vrcholu chrámů - všechna schodiště jsou pro veřejnost uzavřena

Z důvodu rekonstrukce není možné vystoupat k vrcholu chrámu – všechna schodiště jsou pro veřejnost uzavřena

DSC_0198

Wat Arun Rajwararam, detail

DSC_0202

Před kočkami v Bangkoku neutečete – v každé ulici „hlídkuje“ minimálně jedna

Bangkok Velebné uličky v okolí chrámu obývají mniši

Velebné uličky v okolí chrámu obývají mniši

Při návštěvě Bangkoku stojí za to udělat si výlet lodí po kanálech - těch   je nedaleko od historických památek hned několik

Při návštěvě Bangkoku stojí za to udělat si výlet lodí po kanálech – těch je nedaleko od historických památek hned několik

Bangkok

Vydáte-li se na projížďku po kanálech Bangkoku, mezi stanicemi Panfa Leelard a Sapan Hua Chang najdete spoustu drobných tržišť

Bangkok Na stanici Wat Sriboonreung objevíte stejnojmenný chrám, který rozhodně stojí za vidění

Na stanici Wat Sriboonreung objevíte stejnojmenný chrám, který rozhodně stojí za vidění

Bangkok Po obou stranách kanálu se nachází množství drobných stánků s občerstvením

Po obou stranách kanálu se nachází množství drobných stánků s občerstvením

Bangkok Khao San Road láká turisty především  v nocí nekonečným množstvím večírků

Khao San Road láká turisty především v noci – nekonečným množstvím večírků