Hong Kong je impozantní město a skýtá mnoho příležitostí pro zvídavého fotografa, jakým je Peter Stewart. Australan, který posledních 5 let pobývá v čínské metropoli, se začal dívat na svět skrz hledáček fotoaparátu v roce 2009 bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Hong Kong je pro něj přitom nejen druhým domovem, ale i významným místem pro cestování po Asii. Jak sám uvádí na svých webových stránkách, jeho fotografie pramení především z vášně pro cestování a touhy vidět a zdokumentovat vše, co mu svět dokáže nabídnout. Ale největším potěšením je vytvořit snímek, který vás donutí ohromeně zírat. Dnes vám představíme několik fotografií ze série „Stacked – urban architecture of Hong Kong“, ve které zvěčnil moderní budovy tohoto ohromného města, ačkoli není to jen architektura, čemu rád věnuje svou pozornost. Zde se můžete podívat na další snímky, na kterých objevíte portréty lidí i záběry nádherných krajin. Ostatně příroda ve vší své kráse nabízí neméně podivuhodné pohledy.

peter stewart

Peter Stewart

Výběru míst pro fotografování Peter nevěnuje příliš velkou pozornost – spoustu z nich objevil při procházkách městech zcela náhodně. Ale to, že vše nechává pouze na osudu, se říci také nedá. K některým snímkům mu dopomohla příprava pomoci Google Maps, jelikož při pohledu z ptačí perspektivy se dá leckdy objevit něco, čeho by si člověk při obyčejné procházce možná nikdy nevšiml. Krom toho využívá společenství fotografů na Inastagramu, kteří sdílí jeho vášeň pro architekturu a mohou doporučit zajímavé místo pro focení.

Ve volbě místa pro vytvoření snímků hraje pro Petera roli několik aspektů, jako je vzor a symetrie. Hledá pohledy s opakujícím se vzorem a nezapomíná ani na určitou velikost budov – chce tak předat atmosféru a působivost objektů, které mají diváka úplně pohltit.

Na otázku, zda se někdy setkal s nějakým problémem během focení těchto budov odpověděl, že se vždy snaží být co nejméně invazivní a fotí většinou venku ve veřejném prostoru. Má pořád na paměti, že místa, která fotí, jsou něčím domovem a nechce narušovat ničí soukromí. Nicméně párkrát se musel někam nenápadně „protáhnout“, aby měl lepší úhel pohledu, i tak ale lidé v okolí reagují klidně a jsou spíše zvědaví, oč mu jde. A jakmile jim ukáže své výtvory, většina zvědavců se usmívá a ukazuje „palec nahoru“.

Pokud vás Peterovy snímky zaujaly, novinky můžete sledovat na Facebooku i Instagramu, krom samotných fotografií se můžete podívat i na proces jejích úpravy a zdarma stáhnout několik tapet pro mobil.

Peter_Stewart_Cyberport_Stacked_Hong_Kong

Cyberport

Peter_Stewart_Hong_Kong_Stacked_I_Dream_Of_Sky

I Dream of Sky

Peter_Stewart_Hyperspeed II_Stacked_Hong_Kong

Hyperspeed II

Peter_Stewart_Pink_Horizon_Stacked_Hong_Kong

Pink Horizon

Peter_Stewart_Stacked_Hong_Kong_Lai_Tak_Tsuen_wide

The Cylinder

peter_stewart_stacked_hong_kong_Soaring-high

Soaring High

Peter_Stewart_Stacked_Hong_Kong_Squared

Squared

peter_stewart_the_grid_hong_kong_full_resolution

The Grid

Peter-Stewart-Inside-Chungking-Stacked-Hong-Kong

Inside Chungking