Pokud patříte mezi vášnivé milovníky filmu, zcela jistě vám neunikl ani kultovní a oscarový film Americká krása.  Ikonickou se pro tento film stala scéna, v níž mladá dívka leží nahá v hromadě růží. Právě tímto snímkem se nechala inspirovat mladá fotografka Carey Fruth. Pro svůj stejnojmenný projekt nafotila ženy různých tvarů, velikostí a proporcí v obklopení květin. Fruth tak zpochybňuje nastavené ideály krásy, ale i mužskou fantazii. Koneckonců (nejen) americká krása je v očích toho, kdo se dívá. Ve světových médiích její série zaznamenala očekávaný úspěch – i přes spoustu kladných reakcí se však objevily také negativní ohlasy. Standardy krásy jsou v poslední době předmětem mnoha podobných projektů, které podle někoho balancují na hranici. Na jednu stranu se nás snaží podpořit v pozitivním vnímání sebe sama, na druhou stranu se některým může zdát, že propagují nezdravé extrémy. Sociální média například v posledních letech staví obezitu vedle stárnutí nebo jiné barvy pleti, přestože se nejedná o kosmetický nebo feministický problém, nýbrž problém zdravotní. Skutečná zdravotní rizika tak mohou být v podobných projektech přehlížená, jen aby se nikdo neurazil a všichni se cítili krásní. Anebo tomu tak není? Souvisí vůbec zevnějšek s naším zdravím? Takové i další otázky nám zodpověděla talentovaná fotografka.

Zdraví by se mělo propagovat, ale takovým způsobem, aby to nezahrnovalo zevnějšek a váhu. Tyto dvě věci se zdravím podle mě totiž nesouvisí.

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_01
Proč jste se nechala inspirovat zrovna filmem Americká krása? Je to čistě kvůli názvu nebo se v tom ukrývá významnější symbolika?

Spojení mezi filmem a projektem spočívá v tom, jakým způsobem je zde herečka Mena Suvari reprezentována. V její kultovní scéně, která je vlastně pouze výplodem mužské představivosti, je objektizována. Je symbolem krásy, který Amerika nastavila – mladá, hubená, bílá. Postava Kevina Spaceyho je do ní zamilovaná pouze kvůli tomu. A určitě to není žádná výjimka, protože všichni jsme bombardováni fotografiemi, které nám říkají, jaké postavy jsou a nejsou žádoucí. Pravdou je, že všichni bychom měli mít vlastní názor ohledně krásy a touhy. V Americe mají ženy různé typy postav a všechny by měly být viděné jako žádoucí, pokud chtějí. Proto jsem chtěla vytvořit prostor pro ženy všech velikostí, tvarů, etnik a věkových kategorií, aby vyjádřily svou smyslnost a vcítily se do role dívky snů – ale podle vlastních pravidel a jejich vlastním způsobem.

Jaký příběh se za touto sérií ukrývá?

Z počátku jsem chtěla nafotit fotografie ve stylu Hollywoodu, ale s rozmanitými modely. Nakonec jsem si vybrala téma Americké krásy. Zaprvé kvůli tomu, abych ukázala, jak rozdílné můžeme být. Zadruhé jsem věděla, že to lidi okamžitě zaujme a nakonec protože se jedná o výjev, který symbolizuje i mužský pohled. A navíc… kdo by nechtěl ležet v hromadě květin?
AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_02AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_03
Na internetu jsem narazila komentář o tom, že vaše fotografie propagují obezitu a zároveň slouží jako výmluva pro ženy, které nechtějí měnit svůj nezdravý životní styl. Jak to tedy je?
Existují lidé, kteří si myslí, že propaguji nezdravý životní styl tím, že fotím velmi hubené i velmi plnoštíhlé ženy. V současnosti naše média ukazují výrazně štíhlé ženy jako nemocné. Fotografie barevných žen ve stereotypním světle. A fotografie starých žen jsou někde mezi tím. Ale náš svět se skládá z tolika různých lidí a já si rozhodně nemyslím, že můžete soudit knihu podle obalu. Zevnějšek vám neprozradí, jestli je onen člověk zdravý nebo ne. Mám přátele průměrných proporcí, kteří jsou nezdraví a jedí tuny nezdravého jídla a také mám plnější přátele, kteří jsou zdraví a pravidelně cvičí. Ale i přesto, že tohle říkám, nic mi do toho není a ostatním také ne. Neznáte příběhy těch lidí a tak byste neměli mít předsudky. Všechna těla si zaslouží reprezentaci, respekt, lásku a sebelásku. Nikdo by si neměl myslet, že je s jejich postavou něco špatně a že je nikdo nebude chtít. Tenhle pocit drží lidi zpátky. Nemůžete plně využít svého potenciálu, když máte pocit, že podle médií nemůžete být úspěšní, najít lásku a milovat sám sebe. Je to o radikální lásce ke svému tělu. Je to o tom milovat své tělo, i když vám ostatní říkají, že byste neměli. Myslím, že tohle je důležitý krok pro společnost.

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_04

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_05

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_06

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_07

Nemyslíte ale, že není dobré říkat lidem a učit naše děti, že špatné stravovací návyky jsou v pořádku, dokud je se sebou člověk spokojený? Není to tak, že zdravotní rizika jsou přehlížená kvůli tomu, aby se lidé neurazili a cítili se dobře?
Naprosto chápu, co tím chcete říct. Ale tohle se právě vylučuje s tím, že nemůžeme od pohledu poznat, jestli a jak nezdravý člověk je. Samozřejmě si myslím, že by se mělo propagovat zdraví, ale způsobem, který nezahrnuje zevnějšek a váhu. Sama jsem přežila poruchu příjmu potravy. Jako nemocnou mě lidé okolo chválili, především dospělí – kvůli tomu, jak moc se mi podařilo zhubnout a jak dobře jsem údajně vypadala. Nevědomky podporovali můj nezdravý životní styl tím, že se zaměřili na můj vzhled a váhu. Já si myslím, že naše společnost se potřebuje zaměřit na zdravé bydlení a stravování. Dost se ošívám, když pomyslím na to, jaká jídla servírují dětem ve škole. Ale neošívám se proto, že je naše země obézní, ale z toho důvodu, že je to nezdravé. Jak už jsem řekla, váha a zdraví spolu podle mě nesouvisí. Musíme učit naše děti, že nezáleží na zevnějšku, ale na tom, jak se cítíte uvnitř. A to může být pro každého jiné.

Pěkně řečeno. Moc děkuji za rozhovor a upřímnou zpověď.

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_08

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_09

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_10

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_11

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_12

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_13

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_14

AmericanBeauty_WebLogo_CareyFruth_15