Zima je v plném proudu a pokud vás také baví zimní sporty, pojďme nahlédnout pod pokličku těch adrenalinových. Fotograf Josef Šulc je nejenom skvělý reportážní fotograf, kterého si můžete pozvat na svatbu či portrétní focení, ale miluje také sport a to ne ledajaký…

„Moje cesta vedla přes život na „skejtu“ a v zimě na snowboardu. Bohužel k tomu patří i zranění, která mě odsunula do rekreačního užívání obou sportů. Při studiu informačních technologií se mi do ruky dostal foťák, a tím začala etapa s aparátem v ruce“

Zmiňujete studium informatiky. Jste tedy s fotoaparátem samouk?

Fotografii jako takovou jsem oficiálně nestudoval, i když akademická půda může být v hodně věcech přínosná. Ať už jsou to informace od profesorů, kritika, tak i možné kontakty mezi studenty.

Při samostudiu jsem si prošel vším možným, od portrétů po produktovou fotku. Několik let mi trvalo, než jsem se zorientoval a omezil jen na sport, svatby a komerční fotky pro firmy. Jedna z důležitých věcí, která člověka posune o kus dopředu je právě zúžení žánrů na minimum. Já si tak přirozeně vyhradil svatební fotku jako zábavu spojenou se živobytím a sport jako osobní záležitost.

Mayrhofen 2017 2

Jaká byla vaše zranění, že jste nemohl aktivně pokračovat ve sportech, které milujete?

Asi deset let zpátky jsem si na skejtu vyhodil rameno a pak následně ještě asi desetkrát. Následovalo třikrát vyhozené levé rameno a operace. Protože musím být fit k práci, sporty už opravdu jen rekreačně.

hradec králové 2016

Je těžké fotit adrenalinový sport? Je k tomu zapotřebí nějaké speciální vybavení?

Sport je ve všech směrech náročnější i na focení. Na druhou stranu se tenhle žánr odmění dobrodružstvím, které s sebou povětšinou nese. Nezřídka cestování, doprovodné aktivity, poznávání, nová přátelství a zkušenosti.

Speciální vybavení je téma samo o sobě. Každý sport má svoje specifika. Jinak bude probíhat focení uprostřed hor v metru sněhu a trochu jinak bude vypadat situace při focení surfování na Bali :). Představte si například, že lezete po stěnách.. musíte mít tím pádem komplet horolezecké vybavení.

Základní vlastnost foťáku, která se hodí v jakékoli situaci je voděodolnost. To už naštěstí hodně přístrojů nabízí.

Alpy 2015, půlnoc

Máte raději české prostředí nebo za dokonalou fotkou cestujete i za hranice?

Můžete vyrazit do místního skateparku nebo se domluvit s partou a odjet do zahraničí. Pro zajímavost – za hranicemi je téměř všude exotičtější prostředí, proto pokud se vám tahle možnost naskytne, neváhejte.

Cestování a dobrodružství je mojí vášní, takže se za focením rád podivám kamkoli. Před pár dny jsem se například vrátil po týdnu z Alp.

Mayrhofen 2017 3

A jaké byly začátky? Pamatujete si ještě na vaše první oficiální focení?

První oficiální focení si nepamatuju. Mám celkem pokoru k řemeslu, takže mi dlouhou dobu trvalo než jsem si věřil natolik, abych si řekl o peníze :).

Máte oblíbený fotoaparát, který byste mohl doporučit?

O technice moc nemluvím, ale zmíním se. Je to podle mě jen prostředek, stejně jako pro malíře štětec a plátno. Do roku 2015 jsem měl v batohu profesionální DSLR výbavu od Canonu. Samozřejmě tomu víceméně není co vytknout. Spolehlivá, kvalitní, velká a těžká. No a taky nemastná, neslaná. V roce 2015 mi Romana Jokelová nabídla vyzkoušet si „bezzrcadlovku“ od Fujifilmu. Byl jsem si jistej, že profi výbavu nevyměním. Opak je ale pravdou. Chytla mě za srdce velikost i funkčnost. CSC fotoaparáty (bezzrcadlovky) fungují úplně jinak než DSLR a dá se na to rychle zvyknout. Konkrétně u Fuji je navíc velká rodina a věřte, že z dlouhodobého hlediska vás musí focení bavit (se vším všudy). Nejde jen o to udělat super hezkou fotku. Kolikrát je skvělý se nad snímky pozastavit s více lidmi. „Pokecat“ o tom, jak by to kdo udělal jinak nebo jen o tom, jak to vznikalo, co se u toho dělo atp.

Vysvětlete nám laikům co je DSLR a CSC výbava a jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdílů je mnoho. Tyto dva systémy jsou konstrukčně naprosto rozdílné. Jak už název napovídá zrcadlovka (DSLR) má v těle před snímačem pohyblivé zrcadlo, které odráží obraz skrz objektiv do hledáčku. Je tedy čistě optický jako když koukáte skrz dalekohled. U CSC je hledáček elektronický (malý displej) a nemá pohyblivé zrcadlo. DSLR jsou proto mnohem větší než CSC. Elektronický hledáček navíc umí zobrazit obraz s aktuálním nastavením ještě před vyfocením (světlost/tmavost, hloubka ostrosti, vyvážení bílé atd.). U zrcadlovky to vidíte až po vyfocení. ..Tak ve zkratce hlavní rozdíly..

Buggyra racing 2

finsko 2016 1

Účastníte se nějakých fotografických soutěží, pořádáte vlastní výstavy nebo dokonce kurzy?

S výstavami je to horší, ale sem tam se něco poštěstí. Koncem roku 2016 byla a možná stále ještě je výstava v brněnském Horsefeathers store, doplněná informacemi a videem z týdenního tripu po ČR s partou „skejtrů“. Instalaci dělal kolega fotograf Lukáš Oujeský a dost se mu povedla!

Kurzy jsou dobrá otázka. Nikdy mě nenapadlo, že bude někoho zajímat, jak k focení přistupuju. V roce 2016 jsem měl asi 10 workshopů. Uvidíme co nabídne další rok :).

Nedávno, v roce 2016 jsem poslal pár fotek do soutěže Red Bull Illume, což je ve světě sportovní fotografie něco jako World Press photo. Příjemný překvapení přišlo v mailu, že jsem s jednou fotkou v semifinále.

Red bull Illume semifin+íle

Red bull

Na jakých, pro vás, zajímavých projektech jste pracoval?

Musím zmínit projekt StoryOftheShot.com. Jde o projekt pěti fotografů, který jsme před dvěma lety dali dohromady. Na začátku to měla být galerie s příběhy okolo extrémních sportů. Teď je to pro mě skupina „kámošů“, se kterými debatujeme nejenom o fotkách, ale o všem co kdo zažil, kam se chystá a podobně.

Takže vás je v české republice více, kdo se zabývá fotografií adrenalinových sportů? Je konkurence veliká?

Samozřejmě jako ve všem je nás víc. Já kolegy a kamarády nevidím jako konkurenci. Jasně, je to i byznys, ale z mojí strany určitě ne na prvním místě.

Workshop v MeetFactory

Popište nám, jak vypadá takový váš „normální adrenalinový“ den plný focení.

Záleží co jdu fotit. Něco jiného je fotit event anebo jet s lyžařem někde po Alpách, případně s BMX riderem do Španělska na týden natáčet. Někam si můžu vzít víc techniky, někde se musím spokojit s minimem. Jednou je 40 stupňů plus, jindy mínus 20. A to nemluvím o chvíli, kdy sněží a během chvilky je foťák i objektiv zasypanej sněhem. Velkou výhodou je mít voděodolnou techniku jako mám právě od Fujifilmu.

Excellent soldiers 2016 2

Máte nějakou kuriózní historku z focení?

Musím říct, že většina zážitků je dobrých, ale najdou se i nepříjemnosti. Někdy v prosinci 2014 nám vykradli ve Španělsku auto. Vzali drahou techniku na natáčení, většinu osobních věcí atd. Nikomu takovou situaci nepřeju.

Kdyby si vás chtěl někdo objednat na focení, ať už adrenalinové nebo svatební, kde vás může kontaktovat?

Ideálně přes můj web josefsulc.cz.
Mou práci můžete sledovat i na Facebooku a Instagramu.

svatby 2016 2

svatby 2016 1

Co byste poradil lidem, kteří by také rádi začali fotit adrenalinové sporty?

Užívejte si to!

Mayrhofen 2017 1

Excellent Soldiers 2016

Máte nějaké plány do budoucna? Kam byste se chtěl posunout, na čem budete pracovat nebo co by vás lákalo?

V létě jsem měl možnost fotit světový závod rally ve Finsku a můžu říct, že jsem objevil nový svět. Rád bych se letos na nějaké závody opět podíval.

Rallycross - Buxtehude, Estering 2016

Buggyra racing 1

finsko 2016 3

„A především se chci dál focením bavit a cestovat :)…“.

Split 2015

svatby 2016 4

BlackFishs

Steinplatte 1

hradec králové 2015

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit