Téměř 200 let zpátky francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce pokryl cínovou desku petrolejovým roztokem asfaltu, tu pak vystavoval světlu v temné komoře po dobu osm hodin. Tak vznikl první snímek v historii – nebyl ani zdaleka nejlepší kvality, nicméně tady začíná historie fotografie.

Od té doby fotografie pokročila nejen od černobílé k barevné, ale objevili se snímky ze vzduchu a z vesmíru, fotomontáž i rentgen, autoportréty, 3D snímky, i fotografie pod vodou.

1

1826 – první a nejstarší fotografie. Joseph Niépce nazval tento snímek „Pohled z okna na Le Gras“. V posledních letech byla tato fotografie vystavována v Centru Harry Ransom Humanities Research a v Texaské univerzitě v Austinu.

2

1938 – Louis Daguerre vytvořil první fotografii člověka. Snímek „Boulevard du Temple“ ukazuje rušnou ulici, kde z důvodu krátké expozice (pouhých 10 minut) pohyb není vidět – při zvětšení je ale patrný jeden člověk v levé dolní části fotografie.

3

Henry Peach Robinson v roce 1858 vytvořil první fotomontáž, když zkombinoval pět negativů do jednoho obrazu. První a světově proslulá fotomontáž se nazývá „Fading away“ a zobrazuje smrt slečny při onemocnění tuberkulózou.

4

Skotský matematik James Clerk Maxwell v roce 1861 vytvořil první barevnou fotografii na světě. Fotografické desky, které používal při vytvoření snímku se teď nachází v domě, kde se Maxwell narodil – 14 India street v Edinburghu.

5

Známý fotograf Mathew B. Brady byl prvním člověkem, který vyfotil sám sebe, t.j. vytvořil autoportrét. Stalo se tak v roce 1875.

6

24.října 1946 35-milimetrová kamera umístěná na raketě V-2 udělala první snímek Země z výšky 65 mil.

7

V roce 1903 Julius Neubronner spojil fotoaparát s časovačem, a umístil ho na krk holubovi. Takhle vznikla první fotografie ze vzduchu. Tento vynález byl používán v německé armádě pro průzkum terénu.

8

Dr. William Longley Charles Martin vytvořil v Mexickém zálivu v roce 1923 úplně první barevnou podvodní fotografii.

9

První fotografie, kde je vyobrazena plně osvícená polokoule Země, známá jako „The Blue Marble“ (Modrá skleněnka) , byla vytvořena 7.prosince 1972 posádkou Apolla 17.

Zdroj