Naše planeta nepřestává překvapovat velkolepými uměleckými díly – na každém kontinentu je nespočet nádherných hor, řek, jezer a jeskyní, která často vyvolávají pocit, že je člověk vlastně malým zrnkem písku. Jsou ale místa, která jsou skutečně neobvyklá svými barvami, velikostí, či jevy, které jen tak někde neuvidíte. Zde Vám ukážeme 8 překrásných vodních terénů z celého světa.

Plitvická jezera, Chorvatsko

Jedno z míst Chorvatska, které láká nejvíce turistů jsou Plitvická jezera - komplex 16 větších jezer, které spojují vodopády. Nachází se v národním parku v Licko - senjské župě a jsou zařazena do Světového dědictví UNESCO. Park leží ve vápencové proláklině, která vznikla mimo jiné i erozí travertinových bloků. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se neustále mění od azurové po tmavě modrou v závislosti na množství minerálů a organismů ve vodě.

Jedno z míst Chorvatska, které láká nejvíce turistů jsou Plitvická jezera – komplex 16 větších jezer, které spojují vodopády. Nachází se v národním parku v Licko – senjské župě a jsou zařazena do Světového dědictví UNESCO. Park leží ve vápencové proláklině, která vznikla mimo jiné i erozí travertinových bloků. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se neustále mění od azurové po tmavě modrou v závislosti na množství minerálů a organismů ve vodě.

Jezero Lake Abraham, Kanada

Navštivte jezero Abraham v zimě, a stanete se svědkem úžasného přírodního jevu - v tloušťce vody zamrzají bubliny vzduchu. Často tento jev připisují obsahu metanu - díky němu se bubliny dostávají k povrchu a zůstávají uvězněny ve vrstvě ledu. Díky ním získává toho umělé jezero pohádkový vzhled a od listopadu do března láká fotografy z celého světa. Tloušťka ledu bývá v rozmezí 5-25 cm, povrch je velmi kluzký a je v něm množství prasklin, díky kterým se návštěva tohoto zamrzlého jezera stává skutečným dobrodružstvím.

Navštivte jezero Abraham v zimě, a stanete se svědkem úžasného přírodního jevu – v tloušťce vody zamrzají bubliny vzduchu. Často tento jev připisují obsahu metanu – díky němu se bubliny dostávají k povrchu a zůstávají uvězněny ve vrstvě ledu. Díky ním získává toho umělé jezero pohádkový vzhled a od listopadu do března láká fotografy z celého světa. Tloušťka ledu bývá v rozmezí 5-25 cm, povrch je velmi kluzký a je v něm množství prasklin, díky kterým se návštěva tohoto zamrzlého jezera stává skutečným dobrodružstvím.

Jezero Hillier neboli Růžové jezero, Austrálie

 Abyste uvěřili, že toto jezero skutečně existuje, musíte ho vidět na vlastní oči! Lake Hillier, které leží v západní Austrálii na první pohled šokuje svou barvou - je růžové! Vědci doposud přesně nevědí, co způsobuje takovou barvu, ačkoli mnozí se drží názoru že tuto barvu vytváří chemická reakce mořské soli s hydrogenuhličitanem sodným. Druhý předpoklad je, že růžové zbarvení způsobuje červená halofilní bakterie v solné krustě. Zajímavé je, že barva je stálá, a také dokáže barvit předměty do vody ponořené.

Abyste uvěřili, že toto jezero skutečně existuje, musíte ho vidět na vlastní oči! Lake Hillier, které leží v západní Austrálii na první pohled šokuje svou barvou – je růžové! Vědci doposud přesně nevědí, co způsobuje takovou barvu, ačkoli mnozí se drží názoru že tuto barvu vytváří chemická reakce mořské soli s hydrogenuhličitanem sodným. Druhý předpoklad je, že růžové zbarvení způsobuje červená halofilní bakterie v solné krustě. Zajímavé je, že barva je stálá, a také dokáže barvit předměty do vody ponořené.

Zátoka Ha Long neboli Dračí zátoka, Vietnam

Zátoka je známá obrovským množstvím vápencových skal, vystupujících z vody - leží tam kolem 1600 "ostrůvků", pokrytých rostlinnými porosty. Mezí všemi těmi skálami najdete písečné pláže a množství jeskyň všem možných tvarů i rozměrů - je to ráj pro dobrodruhy. Není vůbec těžké pochopit, proč se toto místo považuje za jedno z nejkrásnějších na světě, a je také zařazena do Světového dědictví UNESCO.

Zátoka je známá obrovským množstvím vápencových skal, vystupujících z vody – leží tam kolem 1600 „ostrůvků“, pokrytých rostlinnými porosty. Mezí všemi těmi skálami najdete písečné pláže a množství jeskyň všem možných tvarů i rozměrů – je to ráj pro dobrodruhy. Není vůbec těžké pochopit, proč se toto místo považuje za jedno z nejkrásnějších na světě, a je také zařazena do Světového dědictví UNESCO.

                                 

Jezero Bajkal, Rusko

Bajkal je nejhlubší sladkovodní jezero na světě, a při návštěvě v zimních měsících se stanete svědky úžasného přírodního jevu. V zimě jezero zamrzá a díky přepadům teplot, vlivu mrazu a slunce i větru se objevuje množství ledových zlomů a nerovností. Tyto kusy nerovného ledu jsou jasně tyrkysové barvy a vypadají, jako obří kusy skla. Takové "úlomky" můžou dosahovat výšky až 15 metrů!

Bajkal je nejhlubší sladkovodní jezero na světě, a při návštěvě v zimních měsících se stanete svědky úžasného přírodního jevu. V zimě jezero zamrzá a díky přepadům teplot, vlivu mrazu a slunce i větru se objevuje množství ledových zlomů a nerovností. Tyto kusy nerovného ledu jsou jasně tyrkysové barvy a vypadají, jako obří kusy skla. Takové „úlomky“ můžou dosahovat výšky až 15 metrů!

Jezero Hua Hai neboli Jezero pěti barev, Čína

Jezero v údolí Tiou-čaj-kou je zaplněno padlými stromy, které jsou vidět přes křišťálově čistou vodu. Mnohobarevnost jezera vznikla kvůli reakci stromů s různými minerály. Jmenuje se Jezerem pěti barev protože po celý rok v jezeře uvidíte nejméně 5 různých barev. Tato vodní plocha je také často nazývána Pavím jezerem.

Jezero v údolí Tiou-čaj-kou je zaplněno padlými stromy, které jsou vidět přes křišťálově čistou vodu. Mnohobarevnost jezera vznikla kvůli reakci stromů s různými minerály. Jmenuje se Jezerem pěti barev protože po celý rok v jezeře uvidíte nejméně 5 různých barev. Tato vodní plocha je také často nazývána Pavím jezerem.

Caño Cristales neboli Řeka pěti barev, Kolumbie

Navštivte Caño Cristales v pravou dobu, a zjistíte, proč je nazývána nejkrásnější řekou na světě. Po celý rok její dno pokrývá nezajímavý zelený mech, ale jednou ročně mezi suchým a deštivým obdobím (v září nebo listopadu) doslova pestří květinami nejrůznějších barev. Krásné rostliny, pokrývající dno řeky se nazývají Macarenia clavigera. Pouze v určitém období se stávají výrazně červenými a v kombinaci se zeleným mechem, žlutým pískem a modrou vodou tvoří skutečně nádhernou krajinu.

Navštivte Caño Cristales v pravou dobu, a zjistíte, proč je nazývána nejkrásnější řekou na světě. Po celý rok její dno pokrývá nezajímavý zelený mech, ale jednou ročně mezi suchým a deštivým obdobím (v září nebo listopadu) doslova pestří květinami nejrůznějších barev. Krásné rostliny, pokrývající dno řeky se nazývají Macarenia clavigera. Pouze v určitém období se stávají výrazně červenými až fialovými  a v kombinaci se zeleným mechem, žlutým pískem a modrou vodou tvoří skutečně nádhernou krajinu.

Vodopády Iguacu, hranice mezi Brazílií a Argentinou

Iguacu představují komplex asi 270 vodopádů, které se řítí z výšky až 70 metrů. Nejlépe je pozorovat je z Brazilské strany z výstupu tvaru písmene U, který se jmenuje Ďáblův chřtán. Tam voda padá s takovou silou, že všude okolo je slyšet ďábelský "řev". Obklopené džunglí s tropickými rostlinami a divokými zvířaty, vodopády Iguacu jsou taktéž jedním z nejkrásnějších míst na světě.

Iguacu představují komplex asi 270 vodopádů, které se řítí z výšky až 70 metrů. Nejlépe je pozorovat je z Brazilské strany z výstupu tvaru písmene U, který se jmenuje Ďáblův chřtán. Tam voda padá s takovou silou, že všude okolo je slyšet ďábelský „řev“. Obklopené džunglí s tropickými rostlinami a divokými zvířaty, vodopády Iguacu jsou taktéž jedním z nejkrásnějších míst na světě.

Zdroj