Časopis Evolo, který se věnuje architektuře, vyhlásil výherce soutěže o nejlepší mrakodrap. Již 8 let časopis vybírá nejlepší návrhy výškových staveb. Z 525 návrhů ze 43 různých zemí světa se vybralo 23 nejlepších – podle kritérii jako je vliv na ekologii, novátorství, inspirující design a využití nových materiálů.

"PieXus" bude postaven v přístavišti Hongkongu. Autoři: Chris Thackrey, Steven Ma, Bao An Nguyen Phuoc, Christos Koukis, Matus Nedecky, Stefan Turcovsky (U.S.A.)

„PieXus“ bude postaven v přístavišti Hongkongu. Autoři: Chris Thackrey, Steven Ma, Bao An Nguyen Phuoc, Christos Koukis, Matus Nedecky, Stefan Turcovsky (U.S.A.)

"Sand Babel" představuje komplex budov pro věděckou činnost a turistiku v poušti. Design je inspirován pouštní bouří. Autoři: Qiu Song, Kang Pengfei, Bai Ying, Ren Nuoya, Guo Shen (Čína)

„Sand Babel“ představuje komplex budov pro věděckou činnost a turistiku v poušti. Design je inspirován pouštní bouří. Autoři: Qiu Song, Kang Pengfei, Bai Ying, Ren Nuoya, Guo Shen (Čína)

"Launchspire" se snaží eliminovat "uhlovodíkovou závislost" letadel při vzletu, za použití síly elektromagnetismu. Autoři: Henry Smith, Adam Woodward, Paul Attkins (Velká Británie)

„Launchspire“ se snaží eliminovat „uhlovodíkovou závislost“ letadel při vzletu, za použití síly elektromagnetismu. Autoři: Henry Smith, Adam Woodward, Paul Attkins (Velká Británie)

"Seawer" je podvodní konstrukce, která má vstřebávat odpad plovoucí ve vodě ve Velkém pacifickém odpadkovém pásu (Pacific Trash Vortex). Autor: Sung Jin Cho (Jižní Korea)

„Seawer“ je podvodní konstrukce, která má vstřebávat odpad plovoucí ve vodě ve Velkém pacifickém odpadkovém pásu (Pacific Trash Vortex). Autor: Sung Jin Cho (Jižní Korea)

V projektu "Bamboo Forest" se navrhuje vytvořit lešení z bambusu okolo budov v Asii. Výhoda spočívá v tom, že díky takové konstrukci bude možné vytvořit množství vertikálních zahrad - a navíc má sloužit jako doplňková opora při zemětřeseních. Autor: Thibaut Deprez (Francie)

V projektu „Bamboo Forest“ se navrhuje vytvořit lešení z bambusu okolo budov v Asii. Výhoda spočívá v tom, že díky takové konstrukci bude možné vytvořit množství vertikálních zahrad – a navíc má sloužit jako doplňková opora při zemětřeseních. Autor: Thibaut Deprez (Francie)

"Climatology Tower" - to je nový pohled na skleník, který může fungovat jako základna pro vědecké výzkumy klimatických podmínek ve městě a jeho okolí. Autoři: Yuan-Sung Hsiao, Yuko Ochiai, Jia-Wei Liu, Hung-Lin Hsieh (Japonsko)

„Climatology Tower“ – to je nový pohled na skleník, který může fungovat jako základna pro vědecké výzkumy klimatických podmínek ve městě a jeho okolí. Autoři: Yuan-Sung Hsiao, Yuko Ochiai, Jia-Wei Liu, Hung-Lin Hsieh (Japonsko)

"Infill Aquifer" - městská stavba, která je schopna využít podzemních vod k větší rovnováze budov a stabilitě půdy ve městě. Autor: Jason Orbe-Smith (U.S.A.)

„Infill Aquifer“ – městská stavba, která je schopna využít podzemních vod k větší rovnováze budov a stabilitě půdy ve městě. Autor: Jason Orbe-Smith (U.S.A.)

"The New Tower Of Babel" je ocelová konstrukce navržená pro pouštní podmínky, která může fungovat jako "otevřené město". Autor: Petko Stoevski (Německo)

„The New Tower Of Babel“ je ocelová konstrukce navržená pro pouštní podmínky, která může fungovat jako „otevřené město“. Autor: Petko Stoevski (Německo)

Tato budova, tvořená množstvím arkád má vrátit klasickou architekturu do historicky významné části Chicaga. Autoři: John Houser, Park MacDowell (U.S.A.)

Tato budova, tvořená množstvím arkád má vrátit klasickou architekturu do historicky významné části Chicaga. Autoři: John Houser, Park MacDowell (U.S.A.)

"Skyvillage For Los Angeles" je konstrukce, která obsahuje "zelené věže" pro očistu okolního vzduchu. Autor: Ziwei Song (U.S.A.)

„Skyvillage For Los Angeles“ je konstrukce, která obsahuje „zelené věže“ pro očistu okolního vzduchu. Autor: Ziwei Song (U.S.A.)

"Hyper Filter Skyscraper" je rovněž navržen pro očistu městského ovzduší. Autor: Umarov Alexey (Rusko)

„Hyper Filter Skyscraper“ je rovněž navržen pro očistu městského ovzduší. Autor: Umarov Alexey (Rusko)

"Urban Alloy Tower" je navržena pro vytvoření velkého množství bytů v bezprostřední blízkosti železničních uzlů ve městech jako je New York. Autoři: Matt Bowles, Chad Kellog (U.S.A.)

„Urban Alloy Tower“ je navržena pro vytvoření velkého množství bytů v bezprostřední blízkosti železničních uzlů ve městech jako je New York. Autoři: Matt Bowles, Chad Kellog (U.S.A.)

Tato vodárna má sloužit jako prevence proti požárům v Amazonii - bude "sbírat" dešťovou vodu a zavlažovat okolí v období sucha. Autoři: Jie Huang, Jin Wei, Qiaowan Tang, Yiwei Yu, Zhe Hao (Čína)

Tato vodárna má sloužit jako prevence proti požárům v Amazonii – bude „sbírat“ dešťovou vodu a zavlažovat okolí v období sucha. Autoři: Jie Huang, Jin Wei, Qiaowan Tang, Yiwei Yu, Zhe Hao (Čína)

"Project Blue" poslouží jako stanice "zelené" energie. Autoři: Yang Siqi, Zhan Beidi, Zhao Renbo, Zhang Tianshuo (Čína)

„Project Blue“ poslouží jako stanice „zelené“ energie. Autoři: Yang Siqi, Zhan Beidi, Zhao Renbo, Zhang Tianshuo (Čína)

"Hyper-Speed Vertical Train Hub" je obrovská vertikální železniční stanice. Autoři: Christopher Christophi, Lucas Mazarrasa (Velká Británie)

„Hyper-Speed Vertical Train Hub“ je obrovská vertikální železniční stanice. Autoři: Christopher Christophi, Lucas Mazarrasa (Velká Británie)

První cenu si vysloužil "Vernacular Versatility" jako přehodnocení tradiční korejské architektury  v novodobém stylu. Autor: Yong Ju Lee (U.S.A.)

První cenu si vysloužil „Vernacular Versatility“ jako přehodnocení tradiční korejské architektury v novodobém stylu. Autor: Yong Ju Lee (U.S.A.)

"Car and Shell Skyscraper" přestavuje město v nebi Detroitu, sestavené z obytných domů, rekreačních a komerčních zón. Autoři: Mark Talbot, Daniel Markiewicz (U.S.A.)

„Car and Shell Skyscraper“ přestavuje město v nebi Detroitu, sestavené z obytných domů, rekreačních a komerčních zón. Autoři: Mark Talbot, Daniel Markiewicz (U.S.A.)

Třetí místo obsadil ekologický projekt "Propagate Skyscraper", který má snížit koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. Autor: YuHao Liu, Rui Wu (Kanada)

Třetí místo obsadil ekologický projekt „Propagate Skyscraper“, který má snížit koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. Autor: YuHao Liu, Rui Wu (Kanada)

Tento projekt předpokládá stavbu skupiny tří mrakodrapů v New Yorku. Autor: Stuart Beattie (U.S.A.)

Tento projekt předpokládá stavbu skupiny tří mrakodrapů v New Yorku. Autor: Stuart Beattie (U.S.A.)

"The Blossom Tower" bude postaven v Malajsii. Autor: Anthony Fieldman / RAFT Architects (U.S.A.)

„The Blossom Tower“ bude postaven v Malajsii. Autor: Anthony Fieldman / RAFT Architects (U.S.A.)

"Re-Silience Skyscraper" je ekologický projekt, který dává nový prostor využití biomasy. Autoři: Diego Espinosa Figueroa, Javiera Valenzuela Gonzalez (Chile)

„Re-Silience Skyscraper“ je ekologický projekt, který dává nový prostor využití biomasy. Autoři: Diego Espinosa Figueroa, Javiera Valenzuela Gonzalez (Chile)

Tento podzemní projekt má využít opuštěného dolu v Lubumbashi, Kongo - pro výstavbu univerzitního městečka. Autoři: Tsang Aron Wai Chun (Hongkong)

Tento podzemní projekt má využít opuštěného dolu v Lubumbashi, Kongo – pro výstavbu univerzitního městečka. Autoři: Tsang Aron Wai Chun (Hongkong)

Projekt "Liquefactor" je navržen pro oblasti častých zemětřesení - v případě ničivé katastrofy se objekt zahloubí do půdy, ale nebude zničen. Autor: Eric Nakajima (Nový Zéland)

Projekt „Liquefactor“ je navržen pro oblasti častých zemětřesení – v případě ničivé katastrofy se objekt zahloubí do půdy, ale nebude zničen. Autor: Eric Nakajima (Nový Zéland)

Zdroj