Není žádným tajemstvím, že využíváme přírodních zdrojů naší planety a že její zásoby pomalu, ale jistě docházejí. Potýkáme se ale s dalšími globálními problémy, které ne vždy nabízejí optimální řešení. Narodili jsme se do světa, kde nás nadnárodní společnosti od nejútlejšího věku nepřímo učily konzumovat a plýtvat ve velkém. V plýtvání jídla je na vrcholu světové příčky Severní Amerika, která znehodnotí až 150 kg potravin ročně na osobu. V subsaharské Africe, jižní a Jihovýchodní Asii jde o pouhých 6 – 11 kg. Podle OSN skončí každoročně v popelnicích až 1,3 miliardy tun potravin. Kromě plýtvání jídlem ale s oblibou plýtváme i sladkou vodou, která je v zemích třetího světa tak obtížně dostupná. Jezera s pitnou vodou začínají pomalu vysychat, ale počet obyvatel planety stále roste.

Je zvláštní, že všechna tato poučení nám jsou důvěrně známá, ale přesto je stále nebereme v úvahu. Těchto neuvěřitelných 17 fotografií škod na životním prostředí, shromážděné v knize na platformě Světové Populace Speak Out, ukazují drsnou realitu ekologických a sociálních tragédií, kterými Země trpí. Kniha nese jednoduchý, stručný a výstižný název: „Over Development, Overpopulation, Overshoot (v dosl. překl. Přerozvojováno, Přelidněno, Překročeno – pozn. red.)“.

Kniha obsahuje spoustu silných fotografií, které ilustrují problémy vyvolané přelidněním a spotřebitelstvím, které spolu s citacemi slavných spisovatelů, vědců a ekologů mají pomoci pochopit a zvýšit povědomí o ničení životního prostředí.

přelidnění je již dnes vážným problémem

Diamantový důl Mir, Rusko. Tato gigantická propast je největším diamantovým dolem na světě.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-16

Maledivy trpí častými záplavami. Vinu za to nese globální oteplování a lidská činnost. Do padesáti let očekáváme jejich úplné potopení

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-15

Albatros zemřel na nadměrné požití plastů. Ostrovy Midway, severní Pacifik

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-14

Těžko uvěřit, že toto je skutečné město. Jedná se o Mexiko City, kde žije oficiálně 20 milionů obyvatel. Číslo nelegálních obyvatel je ve skutečnosti podstatně vyšší.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-12

Krajina plná odpadků. Vyfoceno v Bangladéši

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-11

Skládka v Akkře (Ghana). Náš elektronický odpad většinou končí v zemích třetího světa. Obzvláště nebezpečné jsou staré lednice, které v chladicích zařízeních obsahují freony. Ty nesou zodpovědnost za negativní vliv na ozónovou vrstvu zemské atmosféry.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-10

Nejvěší bagr na světě, Bagger 288, se používá k těžbě uhlí v povrchových dolech v Německu.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-9

Národní les v Oregonu (USA). 99% stromů je pryč.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-8

Část amazonské džungle v Brazílii vyhořela.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-7

Ropná pole Kern River v Kalifornii. Využíváno od roku 1899

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-6

Indonéský les přetvořený na palmovou plantáž.

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-5

Požár na ropné plošině v Mexickém zálivu, duben 2010

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-4

Žlutá řeka v Mongolsku je tak znečištěná, že je v její blízkosti obtížné dokonce dýchat.

přelidnění je již dnes vážným problémem

Krajina pokrytá skleníky, Špenělsko

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-2

Zóna bohatá na dehet, zničená těžbou a toxickými odpady. Alberta, Kanada

planet-pollution-overdevelopment-overpopulation-overshoot-1

Enormní ledovec tající nedaleko Svalbardského ostrova v Norsku.

Světová Populace Speak Out poskytuje odkaz pro každého, aby se na knihu podíval online a zdarma, ale pokud si ji budete chtít pořídit, knihu lze zakoupit online na Amazonu za 37 dolarů (v přepočtu kolem tisíce korun – pozn. red.). Kromě možnosti shlédnutí všech fotografií má oficiální web na stránkách i počítadlo, které zlověstně oznamuje, kolik za dobu, co jste strávili na webu, přibylo na světě  lidí. Informační centrum OSN  v Praze a Glopolis tvrdí, že počet obyvatel na Zemi by v roce 2050 měl přesáhnout ohromných 9 miliard.

V žádném případě nechceme, abyste začali trpět depresí. Užívejte života, ale mějte na paměti, že sprcha by po ránu mohla být alespoň o kapánek kratší. 🙂