Nezbytným doplňkem při prostírání stolu jsou ubrousky. Pro dekoraci vánočního stolu je možné použít jak papírové, tak i látkové. Látkové ale mají větší oblibu při slavnostních večeřích, jelikož dodávají stolu více elegance. Ubrousky můžete dekorovat pomocí prstenů, stuh, přírodních materiálů, nebo složením ubrousku neobvyklým způsobem. Zde vám ukážeme 13 kreativních nápadů na vánoční prostírání.

salfetki_1-480x480

Tento prostý, ale elegantní způsob ještě jednou dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Z ubrousku vytvořte kapsu, do které vložíte větvičku jehličí, použijte kontrastní talíře v tradičních vánočních barvách a položte příbory trochu nestandardně.

salfetki_2-480x480

Pokud volíte porcelán se zlatými prvky, nejlepší způsob podat ubrousek je zlatý prstenec dle vašeho výběru – ten můžete vyrobit i ze jmelí, natřeného zlatou barvou, nebo použít krásnou brož či jiný „módní“ doplněk, který přilepíte k drátu nebo prstenci z papíru, natřenému zlatou barvou.

salfetki_3-480x480

Další jednoduchý a efektní způsob dekoru ubrousku je dvojitý prsten – ubrousek jednoduše srolujte a na každý konec navlečte libovolný prsten. Krásně vynikne, když budou mít kamínky nebo korálky.

salfetki_4-480x480

Stuha, ovázaná kolem talířů bude nezapomenutelným dekorem vašeho vánočního stolu. Ovažte výraznou stuhu kolem talířů s ubrouskem a nechte své prostírání napovědět hostům, že večeře u Vás doma bude také příjemným vánočním dárkem.

salfetki_5-480x480

Další variace kombinování červené a bílé v dekoru a prostírání. Do kapsy z ubrousku vložte malý podšálek kontrastní barvy a na něj položte menší květinku.

salfetki_6-480x480

Přeneste nejdůležitější vánoční dekoraci na svůj slavnostní stůl. Samozřejmě jen obrazně – položte malou větvičku jehličí na ubrousek, složený do tvaru trojúhelníku, ovažte vše červenou stuhou a připevněte malou vánoční ozdůbku.

salfetki_7-480x480

Papírový podtácek jako dekorace: pokud máte bílý porcelán, je dobré použít ubrousek výrazné barvy. Jako dekor ubrousku můžete využít světlé pivní tácky, když v nich uděláte dírky, a pomocí drátu nebo stuhy připevníte na způsob klasických prstenů. Na tácek můžete nakreslit něco, co souvisí s konkrétním hostem, nebo napsat krásné vánoční přání.

salfetki_8-480x480

Abyste zvýraznili sněhově bílý ubrousek, ovažte ho jednoduše stuhou v červených odstínech. Takový dekor vypadá lakonicky a vytříbeně zároveň.

salfetki_9-480x480

Ubrousek stačí párkrát přeložit – a máte originální mini stromeček, který pomocí dekoru v podobě hvězdy mile překvapí vaše hosty.

salfetki_10

Váše ubrousky budou vypadat elegantně a harmonicky, pokud je přežehlíte „jako harmoniku“ a zafixujete pomocí stuhy s plastovou nebo skleněnou ozdobou.

salfetki_11-480x480

Položte širokou červenou stuhu kolem ubrousku, kterému taktéž neuškodí prvky v červené barvě a ne to umístěte větvičku jeřabiny – slavnostní prostírání je připraveno.

salfetki_12-360x480

Vyrobte malé věnečky pro každý ubrousek – proto sestavte malý věnec z větviček a zafixujte lepidlem nebo tavnou pistolí. Na věnec přilepte pár větviček jehličí a bobule jeřabiny. V tomto podání vypadají obzvlášť dobře ubrousky z přírodních materiálů.

salfetki_13-610x463

Dětský stůl potřebuje kvalitní prostírání, jako žádný jiný. Vždyť právě děti dokáží ocenit malé krásné drobnosti, ne které potom budou vzpomínat celý život. Jako prsten na ubrousky zvolte něco jedlého – sušenku či lízátko (a pokud něco takového v obchodech nenajdete, použijte stuhu s přivázaným bonbónkem), na stůl také dejte „seznam přání“, nebo „dopis Ježíškovi“ – děti se u vymýšlení různých přání skvěle pobaví.

Zdroj