V předchozích dvou dílech o tom, jak se během sta let po každou dekádu měnila móda, jsme se věnovali především mužům. Společnost Mode pro nás vytvořila další tříminutové video, které se tentokrát věnuje svatbám, kam aktuální oděvní trendy někdy zasahují více než do jiných oblastí oblékání. Určitě jste někdy namátkou narazili na svatební album vašich rodičů či dokonce prarodičů a divili jste se tomu, jaké hrůzy i krásy na den D nosívaly vaše maminky a babičky. Zatímco dědečkové se od tatínků nijak zvlášť (kromě doplňků a drobných úprav střihů) nelišili, rozdíl mezi první a druhou polovinou minulého století mezi dámami je především v délce šatů, kde se od padesátých let kotníky definitivně schovaly pod sukni. Ve třicátých letech se objevila novinka, kterou nevěsty volí dodnes; nádherné dlouhé vlečky, s nimiž také přichází i jednoduchost živůtku a s každým rokem hlubší dekolt. Na konci čtyřicátých let nastává další zlom, který ovlivnil mnohé návrháře, a tím je objev prvních syntetických vláken, se kterými přichází například viskóza či dnes nejrozšířenější polyester, který má širokou škálu podob. V době, kdy se vdávaly naše babičky a na svět přicházely naše maminky, střihy sukní nabyly robustnějšího vzhledu a velkolepost svatebních modelů vyvrcholila v osmdesátých letech, které jsou známé především bohatě řasenými rukávy, širokou sukní, výraznějším make-upem a objemným účesem doplněným dlouhým závojem.

Mimochodem, povšimněte si i výrazné postupné změny závojů; zatímco v roce 1915 pokrývka hlavy působila panensky a nevinně, o dvacet let později se závoj zjednodušil a v sedmdesátých letech jej dokonce vystřídal věnec. Neopomíná se ani důležitost svatební kytice. Postupem času se klasická bílá stáhla do ústraní a na scénu vystoupily barvy a druhová rozmanitost, kterou odstartovaly především květnaté sedmdesátky.

Modely a střihy přejaté z devadesátých let můžete ve svatebních salonech najít dodnes. Po bouřlivých osmdesátkách nastoupila na řadu jednoduchá elegance, která mírně provokovala holými rameny a místo volného závoje přišla na řadu síťka (tzv. francouzský závoj), pod níž měla uhrančivý pohled nejedna nevěsta. Posuďte však samy, ve které dekádě byste se chtěly vdávat!