Na světě existuje spousta míst, která rozhodně stojí za návštěvu, nic ale není bez komplikací. Ta nejzajímavější jsou často téměř nedostupná, či k nim vedou opravdu náročné cesty. Abyste si užili nádherný výhled na okolí, navštívili malou památku, či se pokochali zajímavostmi po cestě, musíte občas zvládnout skutečně hrůzná schodiště. Zde vám představíme deset z těch, na která vlezou opravdu jen ti nejodvážnější.

Chrámy v Angkoru, Kambodža

Největší chrámový komplex na světě se nachází nedaleko městečka Siem Reap v Kambodže. Toto místo láká miliony turistů ročně a je mimo jiné známo množstvím schodišť, na která se neodváží každý. „Vyškrábat“ se po prudkých schodech někdy pomáhají natažená lana, jinde se budete muset plazit vyloženě po čtyřech. Poté, co se ocitnete na vrcholu, se budete cítit jako novopečený superman, to ale neudělá cestu dolů o nic jednodušší.

strašidelná schodiště

Vodopády Pailon del Diablo, Ekvádor

Toto schodiště bylo vytvořeno speciálně proto, aby si lidé mohli užít výhled na tropickou krajinu a získat tak nezapomenutelný zážitek. Nicméně její název, v překladu „Ďáblův kotel“, nebyl zvolen pro nic za nic. Cesta nahoru se může zdát čirou noční můrou: po celou dobu sotva narazíte alespoň na jediný suchý schod, totéž se týká i kovového zábradlí.

G2

Vrchol hory Half Dome, Yosemitský park, USA

Na vyhlášený vrchol Yosemistského parku vás zavede téměř desetikilometrová cesta, jejíž posledních 100 metrů musíte zvládnout pomocí chabých dřevěných schodů a „zábradlí“ z lana. Obdoba provazového žebříku v nebezpečném skalnatém úseku je přístupná jen 300 lidem denně, každý z nich musí navíc mít zvláštní povolení.

G3

Machu Picchu, Peru

V Machu Picchu najdete 500 let staré schodiště, které vede k Chrámu Měsíce, odkud se otevírá dechberoucí pohled na celé okolí. Místní správa určila limit pro návštěvníky tohoto místa: nahoru smí jen 400 lidí denně. Kromě toho byly pomocí kovových konstrukcí zpevněny nejnebezpečnější části schodiště. I tak ale musíte být nanejvýš ostražití: z jedné strany je vlhký sklon a z druhé straší propast nad řekou Urubamba.

G4

Socha Svobody, USA

Chcete-li si užít pohled z koruny Sochy Svobody, zapomeňte na byť i jediný kousíček prostoru: nahoru vede 377 schodů po točitém schodišti, které je zpravidla naprosto „narvané“ davem turistů. Výška mezi „patry“ je max. 180 centimetrů, což opravdu nečiní cestu vzhůru zrovna příjemným zážitkem.

G5

Schody Florli, Norsko

Další schodiště, které vás zajisté znervózní – sestává ze 4444 dřevěných schodů a je tak nejdelším dřevěným schodištěm na světě.

G6

Schody na horu Chua-šan, Čína

Přesný počet schodů, které vedou k vrcholu, nikdo nezná. Možná proto, že v takových závratných podmínkách lidé zapomínají počítat, nebo s tím ani nezačínají. Po šplhání do prudkých schodů, vytesaných přímo ve skále, vás čeká neméně strašidelná horizontální cesta: dřevěná prkna jsou přibita kolmo k vertikálnímu sklonu hory a držet se můžete jediného kovového řetězu.

G7

Observatoř na vrcholu hory Mont Blanc, Francie

Schody k tomuto cíli jsou pevné, pohodlné, a při cestě nahoru vám nikdo nebude „dýchat na záda“. Jediné, co vás může skutečně znervóznit, je jejich poloha – vedou totiž k nejvyššímu vrcholu v Alpách. Nízká teplota a prudký vítr vás budou na cestě doprovázet.

G8

Sagrada Família, Barcelona, Španělsko

Točitá schodiště tohoto mistrovského díla vám neposkytnou pocit bezpečí především z důvodu chybějícího zábradlí po celých jejich délkách.

G9

Schody Haiku, Hawaii

3922 rozviklaných schodů vede k vrcholu hory na ostrově Oahu. Toto schodiště je natolik nebezpečné, že vstup na něj je protizákonný. U jeho začátku dokonce hlídkuje ochranka, která brání ve vstupu všem odvážlivcům. Toto schodiště postavili američtí vojáci během druhé světové války, uzavřeno bylo až v roce 1987 z bezpečnostních důvodů.

G10Zdroj/Source